Du er her: Maritimt Magasin Nyheter Nyheter 2009 Ramform Sterling - verdens mest avanserte seismikkskip

Ramform Sterling - verdens mest avanserte seismikkskip

Skriv ut
Ramform Sterling
1. juli var det dåpsfest i Tomrefjord for verdens mest avanserte seismikkskip «Ramform Sterling». Dette er STX Norway Offshore, Langsten sitt nybygg nr. 710 og er det syvende i rekken av Ramform fartøy som verftet har bygd. Skroget på «Ramform Sterling» er 16 meter lengre enn forrige generasjon Ramform fartøy og bredden er på hele 40 meter. Overleveringen av fartøyet skjedde 30. juni.

Skipstypen blir også kalt strykejernskipene. Dette på grunn av den spesielle formen de har. Det første skipet av denne type var «Marjata» som ble bygd for det norske forsvaret. Bakgrunnen for å bruke denne skipsformen, er at skipet da vil gå stillere, dessuten gir den brede hekken plass til flere lyttekabler. Vesentlige poeng for et skip som skal drive med seismikkoppdrag.

PGS eier patentet til den nye seismikkbåten sammen med arkitekt Ramde i Ramform - Ariel AS. STX Norway Offshore har hatt hånd om hele produksjonen av båten med unntak av seismikkpakken. Den er det PGS som står for, men verftet i Tomrefjord har montert mesteparten av dette utstyret. Les hele omtalen her

Les også om følgende nybygg som er levert:

Alta
Boa Galatea
Davik
Eldborg
Mærsk Tender
Rem Star

Sarah
Stjernøy
Stril Challenger
Stolt Norland
Tidebaronen
Vanquish
Øystrand