Fosnakyst er først ut i Abyss’ milliardprogram

Publisert: 20.05.2026
PM Fosnakyst bilde 2 1.jpg

Abyss er i gang med et omfattende flåtefornyelsesprogram. Dette ble markert med dåpen av Fosnakyst, som symboliserer starten på denne satsingen. Foto: Julie Tollan, Moen Marin

Abyss har det siste året doblet seg i størrelse og etablert en ny satsing innen avlusning. Nå har selskapet igangsatt et omfattende flåtefornyelsesprogram. Dette ble markert med dåpen av Fosnakyst, som symboliserer starten på denne satsingen.

Satsingen ble sparket i gang i Kristiansund med tradisjonell dåp i strålende sol. Med skolekorps på kaia, fullt oppmøte fra næringen, og champagneflasken som traff skroget som den skulle, ble Fosnakyst døpt og satt i operativ drift.

Til stede var sentrale aktører i prosjektet, inkludert Marin Design, Moen Marin og ScaleAQ, sammen med kunder og samarbeidspartnere. Det understreker bredden i satsingen.

Fosnakyst er ikke bare et nytt fartøy, men et uttrykk for et tettere samspill mellom teknologi, fartøy og tjenester, og ikke minst, samspillet mellom oppdretter og serviceselskap. Skjerpende krav til kapasitet, presisjon og gjennomføring må løses i fellesskap, sier Victor Jensen, CEO i Abyss.

NY STANDARD FOR OPERASJONER
Fosnakyst er utviklet for operasjoner på eksponerte lokaliteter, med svært høy kapasitet døgn og døgnkontinuerlig drift. Med hybrid fremdrift, dynamisk posisjonering, 26 tonn bollard pull og omfattende dekksutstyr, representerer fartøyet kraft og operabilitet i toppsjiktet for sin klasse.

Investeringen er en del av et flerårig program for fornyelse og utvikling av flåten, med en ramme på flere milliarder kroner. Andelen større og mer kapasitetssterke fartøy vil øke.

– Vi har lagt en tydelig strategi mot 2035. Vi skal ikke få flere fartøy totalt, men vi øker kapasiteten og kvaliteten med en flåte som dekker alle behov. Nybyggene kommer til å være større og kraftigere fartøy, og Fosnakyst setter standarden, sier Jensen.

John Inge Vikan

jiv[a]maritimt.com