Nyheter
Ny kontrakt for elektrifisering av Geirangerfjord II
Elektrifiseringen av Geirangerfjord II viser hvordan eksisterende fartøy kan videreutvikles gjennom målrettede retrofit-løsninger, fremfor å erstattes av nybygg. Foto: Geiranger Fjordservice
BOS Power inngår enda en viktig kontrakt med Fjellstrand, som omfatter ombygging av turistfartøyet Geirangerfjord II fra diesel til elektrisk fremdrift. Prosjektet markerer et viktig steg mot en mer bærekraftig sjøtransport
Elektrifiseringen av Geirangerfjord II viser hvordan eksisterende fartøy kan videreutvikles gjennom målrettede retrofit-løsninger, fremfor å erstattes av nybygg. Ved å gjenbruke skroget, og integrere moderne nullutslippsteknologi reduseres både klimaavtrykk og ressursbruk betydelig.
TETT SAMARBEID I VERDIKJEDEN
Prosjektet er resultatet av et tett samarbeid mellom BOS Power, verft og rederi, med felles fokus på teknisk kvalitet, driftssikkerhet og langsiktig bærekraft. Hensyn til fartøyets eksisterende utforming, kapasitet og sikkerhet øker kompleksiteten i prosjektet, og har vært styrende for design og integrasjon i ombyggingen fra diesel til elektrisk fremdrift.
Det tette samarbeidet har vært avgjørende for å sikre en sømløs overgang til nullutslippsdrift.
Hans Martin Gravdal, CEO i Fjellstrand, understreker betydningen av riktig systemintegrator i retrofit-prosjekter:
– Når vi bygger om fartøy til nullutslipp, er det helt avgjørende med en partner som kan levere en komplett og optimalisert løsning. BOS Power har både ekspertisen og teknologien som kreves for å sikre et vellykket prosjekt.
Også rederiet legger vekt på helhet og tillit i valg av leverandør. Helle Firhøj Jensen, daglig leder i Geiranger Fjordservice, peker på kombinasjonen av teknisk kompetanse og bærekraftforståelse:
– For oss var det avgjørende å velge en samarbeidspartner som forstår både kompleksiteten i maritime operasjoner og viktigheten av grønn omstilling. BOS Power har vist en unik evne til å ta totalansvar og levere løsninger som gir trygghet gjennom hele prosessen.
AVANSERT ENERGISTYRING
En sentral del av leveransen er integrasjonen av BOS Power sitt egenutviklede MOVEe Power and Energy Management System (PEMS), som sikrer optimal batteribruk, effektiv lastbalansering og prediktiv energistyring. Fartøyet vil benytte hurtiglading via Megawatt Charging System (MCS), noe som muliggjør korte ladetider og høy tilgjengelighet i operativ drift.
Nullutslippsopplevelse i verdensarvfjorden Geirangerfjord II, eid av Geiranger Fjordservice, vil etter ombyggingen tilby besøkende en
stille og utslippsfri opplevelse i Geirangerfjorden. Det elektriske fremdriftssystemet er utviklet for høy virkningsgrad og eliminerer lokale utslipp, samtidig som støynivået reduseres betydelig.
Martin Viksund, Sales Manger i BOS Power sier prosjektet illustrerer verdien av tett samspill i verdikjeden: – «Vi setter stor pris på tilliten fra både Fjellstrand og Geiranger Fjordservice. Å elektrifisere og gjenbruke et eksisterende fartøy er et viktig bidrag til sirkulær økonomi i maritim sektor. Dette prosjektet viser at når verft, operatør og systemintegrator jobber tett sammen, kan vi levere løsninger som gir reell miljøgevinst og setter en ny standard for fremtiden.»
Teknisk data
- Fartøyet har en lengde på 25,65 meter og en bredde på 9,60 meter.
- Prosjektet omfatter en komplett integrert leveranse fra BOS Power, inkludert et batterisystem på 1 051 kWh, MCS-lading og selskapets egenutviklede MOVEe Power and Energy Management System (PEMS).
- Løsningen legger til rette for 100 prosent elektrisk drift, med optimal batteriutnyttelse, effektiv lastbalansering og prediktiv energistyring.
Levering er planlagt høsten 2026.
Kontrakten bekrefter BOS Power som en ledende systemintegrator for komplekse maritime elektrifiseringsprosjekter. Dette prosjektet gir økt synlighet i et marked med høye krav til bærekraft og teknisk presisjon.