Aker skal bygge intervensjonskip

Publisert: 15.07.2008


Aker Yards har signert kontrakt med Island Offshore for bygging av et intervensjonsskip. Fartøyet vil bli basert på samme design som Island Wellserver har. Den ble levert fra Aker Yards Langsten tidligere i år. Kontraktsverdien er på ca 1,2 milliarder kroner inkludert utstyr som leveres fra eier. Levering av nybygget er planlagt til tredje kvartal i 2011.

President i Aker Yards Offshore & Specialized Vessels, Roy Reite, er naturlig nok svært glad for å ha fått denne kontrakten. I en kommentar sier han at han er meget fornøyd med at Island Offshore igjen har plassert en nybyggingskontrakt hos Aker Yards. - Vi leverte det andre brønnintervensjonsskipet til Island Offshore for noen måneder siden og ser frem til å bygge det tredje og oppgraderte fartøyet. Vi har levert mer enn 20 fartøy til Island Offshore og vi setter stor pris på det utmerkede samarbeidet med denne innovative kunden, sier Reite.

Island Offshore går foran innen brønnintervensjonsmarkedet, med storkompetanse og erfaring innen brønnintervensjonservice. Det nye fartøyet vil bli bygd etter samme design som Island Wellserver, oppgradert med noe større lengde, maskinkapasitet, thrusterkapasitet og skrog. Designet er fra Rolls-Royce type UT 767 CDL, og fartøyet blir bygd ved et av Aker Yards sine verft i Norge. Skipet får en lengde på 130,30 meter, bredde på 25 meter og dybde til hoveddekk midtskips blir 11,20 meter. Innredningen blir for 97 personer.

Asbjørg Giske

asbjorg[a]maritimt.com

Relaterte artikler