Alt klart for jubileumsmesse

Publisert: 06.07.2010




Fra den 17.-20. august arrangeres det Nor-Fishing i Trondheim. Årets messe vil markere 50-års jubileet for den første messen som ble arrangert. Dette gjør at messen kan kalle seg verdens eldste eksisterende fiskerimesse.

I forbindelse med den offisielle åpningen av Nor-Fishing, vil H.M. Kong Harald være tilstede for å åpne arrangementet. Kystminister Lisbeth Berg-Hansen, sammen med en rekke lands fiskerimyndigheter, vil også være tilstede under åpningen. Kong Harald har de senere årene deltatt på åpningen av flere fiskeri- og havbruksmesser, blant annet åpningen av Aqua Nor 2009. – Jeg tror kongefamilien har, og har hatt, en genuin interesse for kysten og kystens befolkning, der fiskeri har stått sentralt i alle år. Vi er naturligvis veldig takknemlig for at Majesteten kommer for å åpne messen, sier direktør i Nor-Fishing, Odd Berg. Fiskerimessen blir arrangert hvert andre år, og messen vil bli det 23. arrangementet siden starten i 1960.

Opp gjennom årene har mye blått blod stått for åpningen av messen. Kong Haakon, kong Olav, kong Harald og kronprins Haakon har alle deltatt ved åpningen av de ulike messene. Den første fiskerimessen i Norge ble arrangert i 1864. Den gang ble messen holdt i Ålesund. Etter den tid var det ikke noe fast mønster for når messene ble arrangert, før Fiskeridepartementet overtok ansvaret som arrangør i 1960. Fra 1993 har den offentlige Stiftelsen Nor-Fishing stått som ansvarlig arrangør.

I 1960 var det ca 61 000 fiskere i Norge, men i dag er det bare 12 500. Det har imidlertid vært en markant økning i ilandført fangstkvotum siden den gang. I 1960 ble det fisket 1,3 millioner tonn, mens i dag ligger det på 2,5 millioner tonn, pluss nesten en million tonn oppdrettsfisk.

Under årets Nor-Fishing messe vil det være representanter fra 24 nasjoner. – Oppslutingen ser ut til å bli bra. Vi har faktisk utstillere fra 24 land, mot 20-22 de foregående år. Norge er en sentral fiskerinasjon, og i utlandet blir det lagt merke til den gode organiseringen av fiskerinæringen. I forhold til andre nasjoners fiskeripolitikk og fiskeristyring er Norge veldig langt fremme, derfor vil mange se på hvordan vi gjør det. Norge er den nest største fiskerieksportøren, og det gjør landet attraktivt å besøke, forteller Berg.

Asbjørg Giske

asbjorg[a]maritimt.com

Relaterte artikler