Nyheter
Barn og unge spiser mer sjømat
Nylig publiserte Sjømatrådet en rapport som viser at nordmenn nå spiser over tre kilo mindre sjømat per person enn for ti år siden. Rapporten baserer seg på mengde og innkjøpstall fra dagligvarehandelen, og tar for seg gjennomsnittet for befolkningen som helhet.
Siden gode matvaner etableres i tidlig alder, følger Sjømatrådet spesielt med på konsumet i de yngste aldersgruppene – de mellom åtte og 19 år. En ny undersøkelse viser positive tall for denne gruppen. De spiser nå sjømat langt oftere enn for bare tre år siden.
– Sushitrenden kan være en årsak siden sushi har blitt en av barnas middagsfavoritter, sier Agnete Bell, manager i Norges-teamet til Sjømatrådet.
Norges-teamet drifter blant annet oppskriftsiden Godfisk.no.
Siden er rettet mot alle norske forbrukere, og inneholder sjømatoppskrifter, -tips og -inspirasjon for at det skal bli enklere å velge fisk og skalldyr.
– Vi er spesielt opptatt av å nå ut til barnefamilier og unge mennesker som har flyttet hjemmefra og ennå ikke har etablert seg med egen familie, forteller Agnete Bell.
Derfor har Godfisk.no mange enkle, raske og gode oppskrifter med ingredienser som er lett å få tak i, også i lavprisbutikker.
Den nye undersøkelsen er gjennomført av Ipsos for Sjømatrådet. Den har blant annet kartlagt favorittmåltider og hyppigheten av fiskemåltider.
For å følge med på utviklingen i de unges sjømatkonsum har liknende undersøkelser vært gjennomført regelmessig de siste årene. Mer om den forrige undersøkelsen fra 2022 kan du lese her.
MER FISK TIL MIDAG
Barn og unge spiser nå mer fisk til middag enn de gjorde i 2022. Blant de mellom åtte og 19 år er det 71 prosent som sier de spiser fisk til middag 1 - 2 ganger i uken eller oftere. For tre år siden var andelen 64 prosent.
– Det er en betydelig økning, og det er gledelig at tallene peker i positiv retning. Kanskje det handler om at fisk ikke lenger oppfattes som bare noe sunt, men også noe godt, sier Bell.
Dersom man dykker ned i tallet på 71 prosent sier:
- 60 prosent at de spiser fisk til middag 1 - 2 ganger i uken
- 8 prosent at de spiser fisk til middag 3 - 5 ganger i uken
- 3 prosent at de spiser fisk til middag hver dag
Gledelige er også tallene når det gjelder gruppen av barn og unge som får i seg alt for lite fisk og sjømat. I den ferske undersøkelsen fra 2025 er det 30 prosent som sier de spiser fisk sjeldnere enn en gang i uken mot 35 prosent for tre år siden.
Dette betyr at stadig flere norske barn og unge ser ut til å nærme seg Helsedirektoratets kostholdsråd: «Velg fisk og sjømat til middag to til tre ganger i uken og gjerne som pålegg.»
Undersøkelsen viser i tillegg at det er en svak økning i de som har fiskepålegg på brødskiven. Her sier 23 prosent at de spiser pålegg som rekesalat, kaviar, sild eller makrell i tomat minst 1 - 2 ganger i uken eller oftere. I 2022 var andelen 20 prosent.
OSLOBARN SPISER OFTERE FISK
Det er signifikant flere barn og unge i Oslo som spiser fisk hver dag sammenliknet med totalen (10 prosent mot 3 prosent). Det er også signifikant flere Oslobarn som spiser fisk 3 - 5 ganger i uken enn totalen (17 prosent mot 8 prosent).
I undersøkelsen kommer det i tillegg frem at det er flest jenter og de over 16 år som spiser fisk så ofte som tre ganger i uken eller mer.
– Dette kan ha sammenheng med at disse gruppene er mer opptatt av kosthold og sunne matvaner, tror Agnete Bell.
SUSHI ER UNGES FISKEFAVORITT
På spørsmål om hvilke middagsretter med sjømat de unge har mest lyst på, kommer stekt laks og ørret på førsteplass. I spørreskjemaet kunne deltakerne plukke ut inntil syv av 17 retter.
Dernest kommer sushi, fiskepinner, fish & chips og fiskegrateng. Det er omtrent samme rangering som i 2022, men både sushi og pokebowl har blitt mer populært på bekostning av blant annet stekt laks og ørret, fiskegrateng og kokt torsk.
Sushi og pokebowl velges ofte i helgen når man skal kose seg litt ekstra.
– Det tyder på at valget handler om lyst og ikke plikt, sier Bell.
På spørsmål om hvilke av de valgte (inntil syv) rettene som er favoritten, er sushi en soleklar vinner. Hele 30 prosent peker på sushi som sin favoritt. Her kommer stekt laks og ørret på andre plass med 16 prosent, mens fiskegrateng, fish & chips og fiskeburger følger etter med mellom 5 og 7 prosent.
Når deltakerne skal velge sine favorittretter til middag uavhengig av ingredienser havner imidlertid sushi på tredjeplass. På toppen av listen finner vi taco og pizza.
MANGE SPISER FORTSATT FOR LITE
Norge bor det om lag rundt 792 000 personer mellom åtte og 19 år. Når 30 prosent av disse spiser fisk sjeldnere enn en gang i uken utgjør det så mange som ca.240 000 barn og unge som spiser alt for lite fisk.
– Derfor må vi fortsette jobben med å øke sjømatkonsumet hos barn og unge, sier Anna Reibo Jentoft.
Jentoft er leder for kostholdsprogrammet Fiskesprell. Programmet er rettet mot barn, og er et samarbeid mellom Nærings- og fiskeridepartementet, Helse- og omsorgsdepartementet og Norges sjømatråd.
– Vårt mål er å gjøre sjømat til et naturlig og lystbetont valg hos enda flere unge, forteller hun.
Fiskesprell holder blant annet kurs for barnehager, SFO og grunnskoler over hele landet, tilbyr en egen undervisningsportal og gir økonomisk støtte til innkjøp av sjømat til undervisning og arrangementer.
66 prosent av alle barnehagene i Norge har deltatt på Fiskesprell-kurs. Av disse rapporterer om lag 60 prosent at barna spiser mer fisk, og at det generelle kostholdet i barnehagen har blitt sunnere
Relaterte artikler
-
Sjømatkonsumet falt 3 kilo på 10 år
21.07.2025 -
-
-
Publikumssuksess for Norway Seafood Festival
20.03.2024 -
-
Sjømatkonsumet på sitt laveste siden 2003
20.07.2023 -
Gir 13 millioner til fiskeglade barn
25.05.2021 -
Sjømateksporten økte i mai
08.06.2017 -
Ny rekord i eksport av sjømat
05.01.2017 -
Sterk vekst i sjømateksporten
06.10.2015 -
Amerikanerne spiser mer norsk laks
18.03.2015