Ben Hur (03/2020)
Ben Hur (03/2020)
Ben Hur ble i februar overlevert fra GOT Skogsøy AS til Juda Ben Hur AS, Senjahopen. Fiskebåten er verftets bnr. 106.
Det bygges båter i høyt tempo hos GOT Skogsøy (tidligere Skogsøy Båt) i Mandal. Sist ut er Ben Hur, men i skrivende stund har verftet åtte båter til i ordreboken. Nybygg nummer 106 er en kraftig sak på 20,99 meter, rigget for snurrevad og med et lasterom på 198 kubikk. Dette er rederiets fjerde fartøy med navnet Ben Hur.
EFFEKTIVT OG STABILT
Det er Naval Dynamics som i samarbeid med GOT Skogsøy har designet skroget. Målet var å få frem et mer energieffektivt og miljøvennlig fartøy. Resultatet ble et effektivt og stabilt fartøy, ideelt for tøffe forhold som i Nord-Norge. Målsettingen til designerne og GOT Skogsøy var en forbedret effekt på mellom 20 og 30 prosent, ifølge byggeverftet.
– Vi har gode målinger og ser at skroget er meget gjerrig opp til 9 knop, uttaler Andre Rustad, Managing Director i GOT Skogsøy, på deres hjemmeside.
DÅP
Båten ble døpt 15.02.20 i Senjahopen,
med påfølgende åpen båt for de som ville ta nybåten i nærmere øyesyn.
MASKINERI
Hovedmotoren er fra Yanmar, med Finnøy Gear & Propell på gir og propellanlegg, og Nogva Motorfabrikk med leveranse av hjelpemotorer. Elektrisk thruster av type STR80 250E-K er levert av PMH.
DEKK
På dekk er det utstyr fra SMV Hydraulikk, og kraner fra MacGregor Triplex. Fabrikken er levert og montert av Latech.
ELEKTRONIKK
På broen er det installert to store LED skjermer i front for styrmann. Den ene skjermen viser båten og utstyret om bord fra alle kameravinkler. Den andre viser kart, fart og viktige ting for å manøvrere i røffe farvann. Utstyret leveres av GOT Skogsøy og mer og mer av dette er utviklet internt i konsernet. Den elektriske installasjonen er også tatt internt, av GOT Cview. Tratec Teknikken avd. AS Elektrisk Mandal har levert Furuno Norge-utstyr for navigasjon, kommunikasjon og fiskeleting.
DIVERSE
HMI har levert innredningen om bord. Fryse- og kjølerom er levert av Mandal Kjøkkenservice. Viking Norsafe Life-Saving Equipment har levert sikkerhetsutstyr, og Alf Lea har levert Novec slukkeanlegg for maskinrom.
HOVEDDATA | ||
Lengde o.a.: | 20,99 m | |
Bredde: | 9,00 m | |
Lastekapasitet fisk: | 45 t |
UTSTYRSLISTE | ||
Hovedmotor: | Yanmar | |
Gir: | Finnøy Gear & Propeller | |
Propellanlegg: | Finnøy Gear & Propeller | |
Generatorer: | Nogva Motorfabrikk | |
Sidepropeller: | PMH | |
CJC-filter: | Øwre-Johnsen | |
Bokskjølere: | Techmarin Solutions | |
Dekksutstyr: | SMV Hydraulic | |
Kraner: | MacGregor Triplex | |
Sløyelinje: | Latech | |
Kjøling lasterom: | Kølemadsen | |
Ismaskin: | Nordkøl | |
Elektrisk installasjon: | GOT Cview | |
Elektronikk: | GOT Cview | |
Fryserom/kjølerom: | Mandal Kjøkkenservice | |
Innredning: | HMI | |
Dører: | Libra Plast | |
Anker: | Erling Haug | |
Landgang/fender: | Erling Haug | |
Vindusviskere: | Servi | |
Sikkerhetsutstyr: | Viking Norsafe Life-Saving Equipment | |
Div. pumper: | Ydra |