Nyheter
Finansministeren vil ha flere kystvaktfartøy
                                            Publisert: 26.08.2009
                                        
                                    {hwdvideoshare}id=12{/hwdvideoshare}
Finansminister Kristin Halvorsen ser ikke bort fra at det kan bli bestilt flere fartøy til den norske kystvaktflåten. Per dags dato, medregnet de to som er under bygging, finnes det 14 kystvaktskip i ytre kystvakt. Flere av disse er gamle og lite miljøvennlige.Kystvaktens primæroppgave i fredstid er å hevde norsk suverenitet og suverene rettigheter i havområder under norsk jurisdiksjon og i indre kystfarvann. Kystvakten skal yte bistand til havs og delta i redningsaksjoner der det er naturlig å trekke på de ressurser kystvakten rår over. Disse oppgavene er vanskelige for kystvakten å overholde, da kystområdet de skal dekke er enormt.
Ulykken i Langesund mener Halvorsen ikke kunne blitt unngått. – Nei, her snakker vi om en havarist som driver fritt mot land, uten å melde fra. Denne ulykken er helt klart ikke noe som kystvakten kunne gjort noe med, da den er avhengig av nødanrop eller andre signaler for å hjelpe til.
Justisminister Knut Storberget fremhever spesielt landområdene i nord som en viktig del for å bevare den norske suverenitet. Her skjer flest lovbrudd på norsk sokkel. - Vi er avhengige av et godt samarbeid mellom Kystvakt, påtalemyndighet og politi når det gjelder håndhevelse av fiskeriregelverket i nordområdene. Norske myndigheter legger avgjørende vekt på at brudd på norsk fiskerilovgivning håndheves på en troverdig, konsekvent og forutsigbar måte. De erfaringer den senere tids saker har gitt oss, danner likevel grunnlag for gjennomgang av regelverk og samarbeid mellom berørte etater, sier Storberget.
Relaterte artikler
- 
                                                            Vard kan og vil bygge for Forsvaret23.09.2024
- 
    
- 
                                                            En stor dag for havnasjonen Norge17.11.2022
- 
    
- 
                                                            Verftene vil bygge for Sjøforsvaret04.04.2022
- 
                                                            Nytt kystvaktfartøy under slep til Norge18.02.2022
- 
                                                            Statsbudsjett med blandet mottakelse08.10.2018
- 
                                                            Vard i forhandlingar om Kystvakt-skip12.10.2017
- 
                                                            Kleven, Vard og Westcon i kontraktskamp20.06.2017
- 
                                                            Noryards BMV oppgraderer kystvaktfartøy13.03.2015
- 
                                                            Marjata døpt ved Vard Langsten i dag06.12.2014
- 
                                                            Kystverket utøver opsjon22.12.2011
- 
                                                            KV Bergen - Nytt kystvaktfartøy29.03.2010
- 
                                                            Lindesnes overlevert til Kystverket15.01.2010
- 
                                                            KV Barentshav døpt av Kristin Halvorsen25.08.2009
- 
                                                            Ny kontrakt til Båtservice Mandal13.01.2009
