Nyheter
Første fartøy med Unified Bridge
Publisert: 04.09.2014
Simon Møkster Shipping overtok sitt nye offshorefartøy Stril Luna fra Gondan-verftet i Spania 29. august. I natt kom fartøyet til Stavanger for snart å gå inn i en langtidskontrakt med Statoil.
Stril Luna er et plattformforsyningsfartøy av designtypen UT 776 WP og har også en omfattende integrert utstyrspakke fra Rolls-Royce. De meste aktuelle nyvinningene om bord er Wave Piercing baugen, ASFA (Automated Sea Fastening System) som sikrer dekkslasten og Unified Bridge.
Stril Luna er det første fartøyet i drift som har den nye og avanserte skispbroen utviklet av Rolls-Royce på Sunnmøre. Unified Bridge er et fysisk arbeidsmiljø på broen som er tilpasset mennesket og menneskets naturlige bevegelser. Mannskapet opplever at alle skjermer, instrumenter, hendler og knapper er utformet og plassert slik at de har full oversikt og kan ha lange arbeidsøkter uten å kjenne belastninger. Dette medfører sikrere og mer effektive operasjoner.
– Unified Bridge har fått stor oppmerksomhet og flere kontrakter er skrevet. Vi gleder oss veldig til å få de første tilbakemeldingene fra mannskapet til Stil Luna, sier Ingemund Longva, Vice President Automation and Control Offshore i Rolls-Royce.
Utstyrspakken fra Roll-Royce omfatter ogs å hovedmaskineri, propeller, thrustere, DP2, automasjons- og kontrollsystemer, elektriske systemer, og dekksmaskineri. Tidligere i år bestilte Simon Møkster Shipping et identisk skip for levering i 2016. Også dette bygges av spanske Astilleros Gondán S.A.
Omtale av Stril Luna kommer i Maritimt Magasin nr. 10/2014 som er i butikkene 23. oktober.
Relaterte artikler
-
Rolls-Royce utvikler nytt forskningsfartøy
09.05.2016 -
Stor utstyrskontrakt til Rolls-Royce
28.03.2014 -
Brønnbåt med design fra Rolls-Royce
18.11.2013 -
Hurtigruten velger Rolls-Royce
02.10.2013 -
Simon Møkster først med fremtidens skipsbro
06.02.2013