Frydenbø Industri etablerer virksomhet i Vesterålen

Publisert: 03.06.2021
lav_oversiktsbilde.jpg
Frydenbø Industrier viderefører etter Blokken Skipsverft. Foto: Frydenbø/Deadline Media
Frydenbø Industri melder i dag at de etablerer seg i Blokken, samme sted som Blokken Skipsverft AS hadde drift i 123 år – inntil de begjærte oppbud tidligere i år. Den nyoppstartede virksomheten i Blokken blir Frydenbø Industris åttende lokasjon i Norge.

 Frydenbø Industri leverte et positivt resultat i koronaåret 2020 og gjør nå alvor av vekstambisjonene sine, med nok en etablering i nord. Fra tidligere har de tre lokasjoner i Finmark, henholdvis i Øksfjord, Havøysund og Alta. Det familieeide konsernet har denne uken styrebesluttet å starte en større virksomhet i bygda Blokken, som ligger i Sortland kommune.  

– Vi merker økende etterspørsel i nord og ser frem til å kunne tilby eksisterende og nye kunder enda bedre tilgjengelighet gjennom den nye etableringen, sier Arne Kristian Vestre, som er leder for Frydenbø Industris virksomhet i nord.

TIDLIGERE EIERE BLIR MED  Frydenbø ønsker å gi den nye virksomheten mulighetene som kommer ved å være en del av et større kompetansemiljø, samtidig som Frydenbø lærer av og viderefører verdiskapningen som Blokken Skipsverft AS har stått for historisk. 

– Det var helt naturlig for oss å be de tidligere eierne og femte generasjon i Blokken Skipsverft AS, Anders Stoltz-Rasmussen og Jørgen Rasmussen om å bli med på eiersiden i den nye satsningen. Dette gir oss de beste forutsetninger for å lykkes, sier tredje generasjons eier i Frydenbø Group, Knut Herman Gjøvaag.


VIKTIG FOR LOKALSAMFUNNET
Med sin lange historie har Blokken Skipsverft AS vært en viktig arbeidsplass og næringsaktør i Vesterålen. Det var derfor stor skuffelse når selskapet gikk konkurs og folk mistet jobbenene sine tidligere i år. 

– Vi er veldig glad for at det er akkurat Frydenbø som skal starte opp igjen med skipsvirksomheten i Blokken. De er tydelig på verdier og kultur, noe som er viktig både for kundene og oss, sier Stoltz-Rasmussen. 

Både Gjøvaag, Vestre og Åsmund Bjørndal Heen, styreleder i Frydenbø Industri Nord, er tilstede i Blokken denne uken. Frydenbø Industri AS overtar aksjene i eiendomsselskapet Blokken Skipsverft Eiendom AS, som er eierselskapet av eiendommen hvor skipsverftet ligger.

FRYDENBØ-KONSERNET
  • Frydenbø Group er et familieeid konsern med fem forretningsenheter; industri, bil, eiendom, marine og nxt.  
  • Frydenbø Industri, er der eventyret startet for 105 år siden. Industrikonsernet er blant Norges fremste leverandører av produkter og tjenester til marin/landbasert industri. Hovedkontoret ligger på Hanøytangen utenfor Bergen, omsatte for kr 350 mill. i 2020 og har 156 faste medarbeidere. Selskapet eier også 15,24 prosent av Schottel Industries GmbH.
  • Konsernet har levert over 83.000 diesel motorer i det norske maritime markedet.
  •  Siden 1993 har Frydenbø Industri samarbeidet med FPT om leveranse av komplette fremdriftssystemer til mindre fartøy. Større fremdriftsløsninger leveres gjennom samarbeid med motorleverandørene ABC og Baudouin. 
  • Viktige inntektsstrømmer er service og leveranse av deler til det profesjonelle maritime markedet, som betjenes ut fra lokasjonene i Oslo, Bergen, Ålesund, Ulsteinvik, Øksfjord, Alta, Havøysund, og nå også Blokken. Servicekontor i Sverige.

John Inge Vikan

jiv[a]maritimt.com

Relaterte artikler