God aktivtivet, men krevende å skaffe fagfolk

Publisert: 20.10.2022
erlend-naerland-vastveit-wavefoil.jpg
Erlend Nærland Vastveit, teknisk sjef hos Wavefoil, foran en av skinneplatene som inngår i foilmodulen. Foto: Wavefoil

Utstyrsindustrien er en viktig del av den maritime næringen, og ved siden av både å skape store verdier og levere kvalitetsutstyr til både norske og internasjonale kunder betyr de mange bedriftene svært mye for bosetning og sysselsetting i hele landet, ikke bare langs kysten.

Også i år har Maritimt Magasin spurt et stort antall bedrifter om hvordan situasjonen er, og gjennomgående er svarene vi har fått oppløftende. De forteller om optimisme, vekst og god tro på fremtiden.

Imidlertid er det verd å merke seg at også denne næringen merker at det er et stramt arbeidsmarked, men mange sier at det er krevende å skaffe kvalifiserte fagfolk. Enkelte sier endog at de er avhengig av å kunne rekruttere for å fortsette den gode veksten de er inne i.

Et annet forhold som påvirker er den usikre og krevende tiden vi er inne i, med høye energipriser, problemer i leveringskjedene og krig i Europa. Spesielt merker noen at det er blitt økte leveringstider, det som før tok noen uker å få levert kan nå ta opp til et år, forteller en.

Les hele saken i MM 10-2022 i salg fra 20. oktober.



Bladet distribueres gjennom Tidsam i Norge og Sverige. Kjøp bladet i nærmeste butikk eller bestill abonnement nå!
 
Finner du ikke bladet i hyllen? Si fra til betjeningen at Maritimt Magasin mangler! Antall utsalgsteder og blader i hyllen tilpasses etter etterspørsel. De fleste butikksjefer setter pris på tilbakemeldinger fra sine kunder, så ikke vær redd for å si fra.
Innhold
POLITIKK
En vanskelig sak4
Globalt og lokalt problem5
En unik mulighet5
MARITIMT
Nå blir de eldste cruiseskipene skrapet6
TEMA: SKIPSUTSTYR
God aktivitet, men krevende å skaffe fagfolk8
NOR-FISHING
God kvalitet er den beste reklamen40
ONS
ONS i ny blomstringstid på norsk sokkel42
Heder til Statfjord47
Hederspris for skipsmotor med ammoniakk48
Prisvinner lagrer varme i undergrunnen50
VERFTSKONFERANSEN
Klar for verftskonferansen51
MILJØ
Signerer intensjonsavtale52
TIPS OM BØKER
Bok om rutebåter53
HAV OG HAVN
Fincantieri bygger flere skip for Viking Cruises54
Tolvte losbåt bestilt55
ORDRELISTER
Ordreliste for norske rederi56
Ordreliste for cruiserederi60
Ordreliste for norske verft63
LITT OM MYE
BÅTOMTALER
Hofseth Zero18
Aero 3 Highspeed20
Gjesvær22
Kjell-Erik23
Fugløytind24
Malm25
Melder25
Ronja Star26
Eldorado30
Hessfjord32
Multi Explorer34
Roseflora36
Frida Knutsen38
Sindre Knutsen38
Dragsvik39

Asbjørg Giske

asbjorg[a]maritimt.com

Relaterte artikler