Nyheter
Hegnar og Stordalen vil kjøpe Hurtigruten
Publisert: 29.10.2014
Et investeringsselskap, der blant annet Petter A. Stordalen og Trygve Hegnar er sentrale, har tilbudt å kjøpe 100 prosent av aksjene i Hurtigruten ASA. Ifølge en børsmelding fra Oslo børs anbefaler styret i selskapet aksjonærene å godta budet, som verdsetter selskapet til 2940 millioner kroner – altså nesten tre milliarder.
Både Stordalen og Hegnar er på forhånd store aksjonærer i Hurtigruten, og erklærte seg som inhabil da styret behandlet saken.
Det er selskapet Silk Bidco AS som står bak budet. Silk Bidco er et joint venture-selskap som indirekte eies av Home Capital AS, et selskap som igjen kontrolleres av Hurtigrutens styremedlem Petter A. Stordalen, sammen med Periscopus AS, et selskap som kontrolleres av styreleder Trygve Hegnar i Hurtigruten, og investeringsfond som forvaltes av TDR Capital LLP.
Det frivillige tilbudet omfatter kjøp av alle de utestående aksjene i Hurtigruten til NOK 7,00 per aksje. Selskapene som står bak tilbudet kontrollerer for øvrig allerede over 42 prosent av aksjene i Hurtigruten. Tilbudet er betinget av aksept fra minst 90 prosent av aksjene.
– Tilbudet representerer et spennende nytt kapittel for Hurtigruten, våre gjester, medarbeidere og samarbeidspartnere. Under det potensielle nye eierskapet vil selskapet dra nytte av erfarne investeringspartnere som med sitt engasjement, gode resultater og sitt langsiktige perspektiv vil kunne innebære sterk støtte for å oppnå selskapets fulle potensial og langsiktige ambisjoner, sier konsernsjef Daniel Skjeldam i Hurtigruten, i børsmeldingen.
Helene Jebser Anker, som er nestleder i styret i Hurtigruten, kommenterte tilbudet slik:
– De habile styremedlemmene i Hurtigruten har foretatt en detaljert gjennomgang av betingelsene og vilkårene i tilbudet. Tilbudet reflekterer Hurtigrutens strategiske og finansielle verdier og representerer en betydelig premie i forhold til aksjekursen. I tillegg til at det vil føre til verdier for aksjonærene, ser de habile styremedlemmene muligheten for at Hurtigruten kan fortsette sin vekststrategi under Silk Bidcos eierskap. Hurtigruten er et veldrevet selskap med betydelig potensiale. Vi tror at dette potensialet vil bli oppnådd raskere og mer effektivt med Silk Bidco om bord. Det habile styret anbefaler aksjonærene å godta Tilbudet, heter det i børsmeldingen.
– Vi vil bidra til at Hurtigruten fortsatt kan levere opplevelser i verdensklasse til passasjerene, sier Petter A. Stordalen i en kommentar til Dagens Næringsliv.
Hurtigruten er den opprinnelige kystruten, som ble etablert i 1893. Med 11 skip av en samlet flåte på 12 skip tilbyr Hurtigruten autentiske reiseopplevelser langs norskekysten året rundt, samt vare- og passasjertransport til 34 havner hver dag, hele året.
I tillegg tilbyr Hurtigrutens ekspedisjonsskip MS «Fram» autentiske opplevelser i polare strøk i Antarktis, Svalbard, Island and Grønland. Spitsbergen Travel, den mest erfarne turoperatøren på Svalbard, er heleid av Hurtigruten.
Relaterte artikler
-
Hurtigruten får nye eier
29.11.2024 -
Hurtigruten skal seile på død fisk
19.11.2018 -
Hurtigruten kjøper tilbake skip
06.11.2017 -
Hurtigruten og Stordalen investerer i Kleven
08.09.2017