Nyheter
Kronprinsen åpner årets Nor-Fishing
Det er bortimot fullt belegg på årets Nor-Fishing, som starter i Trondheim 12. august. HKH Kronprins Haakon vile foreta den offisielle åpningen. Fiskeri- og Kystminister Helga Pedersen vil også være til stede med prominente gjester fra en rekke lands fiskerimyndigheter. Det er deltagelse fra flere land enn noen gang tidligere. 450 firma fra 20 nasjoner er allerede påmeldt.
Kronprinsen har tidligere åpnet Aqua Nor i 1999 og 2001. Styret i Stiftelsen Nor-Fishing er svært fornøyd med at Kongehuset på denne måten viser sin støtte til norsk fiskeri- og havbruksnæring.
Kongehuset har en lang historie knyttet til norske fiskerimesser. Helt siden 1908, da HM Kong Haakon VII besøkte den Skandinaviske Fiskeriutstillingen i Trondheim, har medlemmer av kongefamilien stilt opp for fiskerinæringen. Kong Olav V åpnet den første fiskeriutstillingen i nyere tid, Nor-Fishing i Bergen i 1960. Siden den gang har enten Konge eller Kronprins åpnet til sammen 17 av utstillingene. Kongefamiliens støtte og deltagelse på messene har på denne måten gitt våre fiskere og fiskerinæringen stor nasjonal og internasjonal oppmerksomhet.
På åpningen vil også Fiskeri- og Kystminister Helga Pedersen være til stede sammen med representanter for andre lands fiskerimyndigheter. Disse er invitert til å delta på konferansen ”The 2nd Global Fisheries Enforcement Training Workshop” (GFETW) om ulovlig fiske internasjonalt og på Nor-Fishing 2008.
Relaterte artikler
-
Kronprins Haakon til Aqua Nor 2019
02.07.2019 -
Fiskerimesse på en byggeplass
21.08.2018 -
Fiskeriministeren åpner Nor-Fishing
13.08.2012 -
Kongen åpner Aqua Nor 2011
08.07.2011 -
Kongen åpnet Nor-Fishing 2010
18.08.2010 -
Alt klart for jubileumsmesse
06.07.2010