Launch og recovery av ROV i én automatisert operasjon

Publisert: 12.05.2026
98ed8538999d3813_org.jpg

Operasjonene gjennomføres med det ubemannede fartøyet USV Challenger, utviklet for fjernstyrte subsea-operasjoner. Foto: Evotec

Dette innholdet er forbeholdt abonnenter

Abonner eller logg inn for å se innholdet

Evotec har utviklet Evotec CORE™ Remote – en løsning som gjør det mulig å gjennomføre launch og recovery av ROV fra land som én samlet, automatisert operasjon.

– Vi ser en tydelig utvikling mot mer fjernstyrte og sentraliserte operasjoner offshore. Med Evotec CORE™ Remote har vi tatt– og få dette ut i faktisk drift, sier Håkon Voldsund, VP Sales & Marketing i Evotec.

Evotec CORE™ Remote er en løsning for fjernoperasjon av launch and recovery (utsetting og innhenting) av ROV (Remotely Operated Vehicle) som nå er i operativ bruk hos DeepOcean fra deres Remote Operations Center (ROC) i Haugesund. Operasjonene gjennomføres med det ubemannede fartøyet USV Challenger, utviklet for fjernstyrte subsea-operasjoner.

DeepOcean er en global leverandør av subsea-tjenester innen inspeksjon, vedlikehold, reparasjon (IMR) og installasjon, med operasjoner i flere nøkkelmarkeder internasjonalt.

AUTOMATISERTE SEKVENSER
Kjernen i løsningen er at komplekse operasjoner samles i én styrt sekvens.

– Nå trykker vi launch, og mange funksjoner som du ellers ville kjørt én og én, går synkronisert, sier Eivind Bøe, ROV engineer i DeepOcean.

Han beskriver hvordan operasjonen fortsatt oppleves som kjent, selv om den utføres fra land og ikke om bord i subseafartøyet.

– Det er på en måte som om du er om bord, men det er du ikke.

EN NY OPERASJONSMODELL
Hos Evotec pekes det på at løsningen ikke bare handler om å flytte kontrollen, men om å strukturere operasjonen annerledes.

– Når du standardiserer hvordan operasjoner gjennomføres, får du en mer forutsigbar og konsistent drift. Samtidig legger det til rette for bedre utnyttelse av både fartøy og operatørkompetanse, sier Kurt Erik Steinsåker Nesje, VP Automation i Evotec.

For DeepOcean gir fjernoperasjon en annen måte å organisere operasjoner på.

– Vi leverer de samme tjenestene fra land som offshore innenfor store deler av vårt tjenestetilbud innen subsea inspeksjon og lett vedlikehold, sier Johanne Halvorsen Øveraas, Operations Director DeepOcean Northern Europe.

Når operatører ikke lenger må være fysisk offshore, reduseres behovet for rotasjon og mobilisering, samt at offshore operasjonen kan utføres på en enda sikrere måte.

– Besparelsene kommer på mennesker som må være ute, borte fra familie i 14 dager for en operasjon som kanskje tar to dager, sier Roald Rykkje, Senior Project Engineer - Methods i DeepOcean.

ØKT FLEKSIBILITET OG BEDRE RESSURSUTNYTTELSE
Fjernoperasjon åpner samtidig for en mer fleksibel bruk av operatørressurser.

– Når et ubemannet subseafartøy er i transitt, kan du jobbe med ROV-operasjoner for et annet fartøy som er i posisjon, sier Rykkje.

Evotec peker på at dette er en utvikling som vil påvirke hvordan operasjoner planlegges fremover.

– Dette handler ikke bare om teknologi, men om hvordan hele operasjonsmodellen bygges opp. Vi ser at fjernoperasjon i økende grad blir et utgangspunkt for hvordan operasjoner designes og gjennomføres, sier Håkon Voldsund.

Evotec CORE™ Remote representerer dermed en ny måte å gjennomføre ROV-operasjoner på – der kontroll, sikkerhet og effektivitet opprettholdes, samtidig som operasjonene kan flyttes fra hav til land.

John Inge Vikan

jiv[a]maritimt.com