Mer trafikk på sjøen

Publisert: 15.09.2017
Etter flere kvartal med nedgang, viser ferske tall fra Statistisk Sentralbyrå at i 2. kvartal 2017 økte sjøvegs trafikk både når det gjelder passasjerer og gods sammenlignet med samme periode i fjor.

For gods var det økning i så vel tørr som våt bulk. I det aktuelle kvartalet ble det transportert i alt 47,5 millioner tonn gods. Det er en økning på 2,9 prosent, eller 1,3 millioner tonn. Av dette utgjorde tørrbulk 20 millioner tonn og våt bulk 22 millioner tonn, til sammen utgjorde det 88,5 prosent av all godstransport i 2. kvartal 8 år.

Flere passasjerer
Passasjertrafikken økte også, både for utenlandsferjene og for Hurtigruten. 1,5 millioner passasjerer reiste med utenlandsferjene i kvartalet – før sommersesongen startet for alvor.
Transporten av personbiler, motorsykler og medfølgende tilhengere/campingvogner økte med 35 200 enheter, eller 10,7 prosent. Frakt av busser økte med 500 enheter. De fleste havnene som har fergeforbindelse til utlandet hadde økning i trafikken sammenlignet med samme periode i 2016.

Flere med hurtigruten
Også hurtigruten hadde en god økning i kvartalet. Til sammen reiste 104.000 passasjerer på kysten mellom Bergen og Kirkenes i kvartalet, det er 2000 eller 2 prosent flere enn i den samme perioden året før. Men første halvår av 2017 var det derimot en nedgang på 1400 reisende sammenlignet med den samme perioden i 2016.
 

John Inge Vikan

jiv[a]maritimt.com

Relaterte artikler