Nyheter
Miljøkrav - trussel eller muligheter?
NML nr. 05-2010: Det er «in» å være miljøbevisst. Miljøbevissthet skal gi et konkurransemessig pre. Fortrinnet ligger i at forbrukeren stiller økte krav til at produktet fremstår som miljøvennlig, både i anvendelse så vel som i fremstillingene.
Fokus på miljøet, bidrar til et skifte i teknologien. Effekten kan bli som ved overgang fra seil til damp og videre til forbrenningsmotoren. Myndighetene støtter opp under antakelsen ved å utforme et skatte- og avgiftsregime som øker incentivet til å handle miljøvennlig.
På landsiden ser vi hvordan salgskanalene til bilene stadig overgår hverandre i markedsføringen av bilenes miljøvennlighet. Til vanns erfarer vi at stadig flere rederier satser på gassdrevne skip, på ferger og offshorefartøy.
Store investeringer skal til for å få verdens handelsflåte mer miljøvennlig. I et nervøst marked, med store svingninger i fraktinntekter og små marginer, blir spørsmålet «hvem tør»? Hvem har ressursene? Og lønner det seg å utvikle fremdriftsmaskiner som er vesentlig mer miljøvennlige enn dagens maskineri?
Les hele saken her
Relaterte artikler
-
66 millioner til havinnovasjon
06.12.2022 -
Syv norske bedrifter får EU-støtte
30.07.2020 -
200 millioner i EU-støtte til autonome skip
21.01.2020 -
100 millioner til gründere
20.11.2015