MOB-davit med arktisk vri fra Aukra

Publisert: 27.01.2015
aukra-270115.jpg
Ny davit


Den nye daviten til Aukra Maritime AS gir en mye bedre beskyttelse av MOB-båten, som både forenkler vedlikehold og forhindrer nedising. Nå er denne nye typen MOB-davit levert til Vard Aukra sitt nybygg 827  Stril Barents.

 

Skipet er bestilt av til Simon Møkster Shipping i Stavanger.

 

– Den nye daviten kombinerer selve davitarmen med en luke i skipssiden, noe som gir en mye bedre beskyttelse av MOB-båten. Dette forenkler vedlikehold og forhindrer nedising, sier daglig leder Per Arne Rindarøy i Aukra Maritime AS.

 

Daviten er bygget svært kompakt, noe som også frigjør arealer i innredningen til andre formål. Den er montert i tak og kombineres med luke.

 

Rindarøy opplyser at daviten ikke bare er utviklet spesielt med tanke på bruk i arktiske strøk, den har også sine fordeler i områder med mye sollys/UV stråling. MOB-båten står beskyttet i eget rom, og er derfor mindre eksponert for vær og vind.

Asbjørg Giske

asbjorg[a]maritimt.com

Relaterte artikler