Nyheter
Normand Maximus vender tilbake
Publisert: 23.05.2016
Mandag seilte den hittil største offshorebåten i Norge tilbake til Vard Brattvåg. Her skal den ferdigstilles, før levering i juni.
Normand Maximus har etter det Maritimt Magasin erfarer, vært i dokk i Stavanger. Konstruksjonsskipet slet seg fra trossene, da ekstremværet ”Tor” blåste forbi i januar. Det ble da sagt fra Vard at skroget fikk seg noen smeller, som nå har blitt fikset på. Ved Vard Brattvåg skal siste utrustning på plass, før Normand Maximus overleveres neste måned.
Det 178 meter lange og 33 meter brede skipet blir det største i Solstad Offshores flåte, og er også det største fartøyet bygget hos Vard. Det blir plass til 180 personer totalt, fordelt på 132 lugarer, dekksarealet kommer på 2500 kvadratmeter og blant utstyret kan nevnes et rørleggingssystem på 550 tonn. Design er av type VARD 3 19, av Vard Design i Ålesund. Kjempeskipet går inn på en åtteårskontrakt med italienske Saipem.
Relaterte artikler
-
Norsk maritim industri er klare
05.11.2025 -
-
-
-
Enda en ombygging for Green Yard Kleven
30.01.2025 -
-
Vard kan og vil bygge for Forsvaret
23.09.2024 -
-
-
-
-
-
Norsk Fisketransport kontraherer hos Havyard
17.12.2013 -
-
Kongsborg døpt i Stavanger
17.06.2013 -
-
Leverer designpakke til kjempeskip
17.04.2008 -