Oppstart på Åsgård-feltet

Publisert: 17.09.2015


Statoil og partnere har denne uken startet opp verdens første anlegg for havbunns gasskompresjon på Åsgard-feltet i Norskehavet. Med havbunnskompresjon vil utvinningen fra feltet øke med hele 306 millioner fat oljeekvivalenter over feltets levetid.

Denne milepælen innenfor havbunnsteknologi vil åpne opp for nye muligheter blant annet på dypere vann og i områder langt fra land.

– Dette  er av de mest krevende teknologiprosjektene for økt utvinning. I dag er vi virkelig stolte over at vi sammen med partnere og leverandører har realisert dette prosjektet vi startet for ti år siden, sier Margareth Øvrum, konserndirektør for Teknologi, boring og prosjekter i Statoil i en melding.

Utvinningen fra Midgard-reservoaret på Åsgard økes fra 67 prosent til 87 prosent, mens den på Mikkel-reservoaret økes fra 59 prosent til 84 prosent. Dette gir en økning på totalt 306 millioner fat oljeekvivalenter.

– Vi vil med den nye kompressorløsningen oppnå  økte utvinningsgrader på både Midgard og Mikkel, og forlenge reservoarenes levetid fram mot 2032, sier Siri Espedal Kindem, produksjonsdirektør for Åsgard.

Etter hvert som et felt blir eldre, reduseres det naturlige trykket i reservoarene. Derfor er det nødvendig med kompresjon for å få opp mer olje og gass, og få dette fram til plattformen. Jo nærmere brønnen kompresjonen skjer, desto mer olje og gass kan utvinnes.

Tradisjonelt plasseres kompresjonsanlegg på plattform eller land, men dette anlegget er plassert på 300 meters havdyp og er derfor vanskelig tilgjengelig. Kvalitet i alle ledd av prosjektet har derfor vært avgjørende og skal bidra til å sikre høy regularitet, maksimal utvinning og en robust produksjon.

Asbjørg Giske

asbjorg[a]maritimt.com

Relaterte artikler