Oscar Sund (08/2019)
Oscar Sund (08/2019)
I juli ble Oscar Sund overlevert fra Hvide Sande Shipyard i Danmark, til Nordland Fylkeskommune og Meløy videregående skole. Fartøyet er verftets byggenummer 136. Designet er ved Hvide Sande og Solstrand Trading AS.
Oscar Sund, oppkalt etter havforskeren Oscar Sund, skal vise ungdommen hva fiskeryrket har å by på. Nybygget er nemlig det nye opplæringsfartøyet til Meløy videregående skole avd. Inndyr. Båten er utstyrt med snurper, reketråler, ringnot, line, garn, snurrevad og egen juksamaskin. I tillegg har den verdens minste sløye- og kappemaskin om bord, fra den norske gründerbedriften Havfront.
50 MILLIONER
– Å kunne tilby en så topp moderne båt i undervisningen, vil forhåpentlig gjøre det enda mer attraktivt å søke denne utdanningen – fra hele Nordland, men også utenfra fylket, uttalte fylkesråd for utdanning, Hild-Marit Olsen, da kontrakten med Hvide Sande ble underskrevet i 2017. Hun understreket hvor viktig båten blir for fremtidig fiskeri i lang tid fremover. Det ble også nevnt at undervisningsfartøyet har en kostnad på 50 millioner kroner.
OPPLÆRING I ALLE SORTER FISKERI
Båten har fasiliteter for ti personer – tilpasset for både jenter og gutter. Den er ifølge Nordland fylkeskommune universelt utformet så langt det lar seg gjøre, med blant annet mulighet for å kunne være om bord i rullestol. Oscar Sund erstatter skolens snart 70 år gamle opplæringsfartøy, som nå er utdatert med tanke på dagens krav. Nybygget kan brukes av både fiske- og fangstlinjen samt akvakulturelever.
– Vi får landets, ja kanskje verdens beste opplæringsfartøy for fiske og fangst. Her vil elevene få framtidsrettet opplæring i alle sorter for fiskeri, navigasjon, kranbruk, sikkerhet, matkvalitet – ja vi kan til og med føre levende fisk i tanker. Dette er undervisning for framtida, slår prosjektleder ved Meløy videregående skole, Knut-Eirik Svendsen fast.
MASKINERI
Hovedmotorene er to Scania type DI16 079M, som yter 552 kW ved 1800 o/min. Generatorene er av type Gasi 4-07 (74 kW) og Gasi 09-07-04-11 (150 kW). Propulsjonsanlegget er fra Mekanord og Korsør Propeller, med gir av type 350HS og propeller av type CP19 ø1580 mm. Sidepropeller av type S-80-120-V110 er levert fra MB Hydraulikk AS.
DEKK
AS Scan har levert dekksutrustning, som capstan av type HC3CH740A, ankervinsj type SW 1-CBC-40-KN og tauevinsj type SW SAI-1300-1400-UT-B. RSW-anlegget er levert av Kuldeteknisk AS, og er av type Seaco2ol SC80. Lorentzen Hydraulikk har levert garnhaler av type GH-800 og linekveiler av type R-3. Sløye-/kappemaskin av type Loppa er levert av Havfront AS.
INNREDNING
Vendelbo Woodwork har levert komplett innredning og møblement. Skipperstol er fra NorSap AS. Libra Plast AS har levert utvendige dører.
ELEKTRONIKK
Vest-El har utført elektriske installasjoner om bord, samt levert hovedtavle, lysarmatur, lyskastere, alarm og automasjonssystem. Båten har rikholding elektronisk utstyr, som ECDIS, AIS, autopilot, EPIRB, VHF, radaranlegg og sat-gyro fra Furuno, og ekkolodd og sonar fra Simrad.
HOVEDDATA | ||
Lengde o.a.: | 24,00 m | |
Bredde: | 8,00 m |
UTSTYRSLISTE | ||
Hovedmotor: | DI16 079M, 552kW | Scania |
Propulsjonslanlegg: | Mekanord/Korsør Propeller | |
Generatoranlegg: | SISU/Scania | |
Batterier: | EST-Floattech | |
Gir: | Meleanord 350HS | ME Production |
Sidepropeller: | MB Hydraulikk | |
Styremaskin: | AS Scan | |
Dekkskraner: | 900 XL/500K | TMP Hydraulik |
RSW-anlegg: | Kuldeteknisk | |
Garnhaler/linekveiler: | Lorentzen Hydraulikk | |
Rekekoker/rekesortering: | Intech | |
Sløye-/kappemaskin: | Havfront | |
Ankervinsj: | AS Scan | |
Lensepumper arb.dekk: | Landia | |
Redningsflåter/sikkerhetsutstyr: | Viking | |
Innredning: | Vendelbo Woodwork | |
Møbler: | Vendelbo Woodwork | |
Skipperstol: | NorSap | |
Dører: | Libra PLast | |
Vinduer/lysventiler: | Bohamet | |
Ventilasjonssystem: | LF Ventilation | |
Elektrisk installasjon: | Vest-El | |
Elektronisk utstyr: | Furuno/Olex/Simrad/Entel/Unisafe | |
Alarm/automasjonssystem/hovedtavle: | Vest-El | |
Materialbeskyttelse: | Jotun | |
Brennolje-/kjølevannspumper: | Azcue | |
SCR: | Scania | |
Brannalarm: | Autronica |