Nyheter
Rolls-Royce etablerer opplæringssenter i Ålesund
Den maritime næringen på Sunnmøre får en svært viktig og solid tilvekst når Rolls-Royce nå har besluttet å etablere sitt europeiske trenings- og opplæringssenter i Ålesund.
Dette vil være en viktig del av nyetableringen Norsk Maritimt Kompetansesenter (NMK) i nærheten av Høgskolen på Nørve, som Westregruppen står bak, og som de tar sikte på skal bli et verdensledende kompetansesenter innen maritim næring.
Rolls-Royce sitt trenings- og opplæringssenter vil med sine mange tusen kursdøgn i året bidra til at NMK kan bli et av verdens mest kompetente maritime treffpunkt, lokalisert midt i det maritime Sunnmøre.
- Rask utvikling av nytt utstyr og stadig flere fartøy med Rolls-Royce utstyr om bord gjør behovet for opplæring av kunder og eget servicepersonell stort. På det nye opplæringssenteret vil en være i stand til å tilpasse opplæringen til kundenes behov på en god måte, sier Anders Almestad, President Offshore og Marine Services i Rolls-Royce.  
- Vårt trenings- og opplæringssenter i Ålesund vil være det eneste av sitt slag i Europa. At Rolls-Royce har valgt Ålesund og Norge som lokalisering for sitt europeiske trenings- og opplæringssenter, er et klart signal om hvor sterk den maritime klyngen på Nordvestlandet står. Og det befester også Rolls-Royce sin sterke tilstedeværelse og tro på videreutvikling av denne næringen på Sunnmøre, sier Almestad.  
Sentralt i nybygget som skal romme Norsk Maritimt Kompetansesenter vil det bli store fellesarealer for ansatte, studenter og kurs-/konferansedeltakere. Dette forventes å få store synergieffekter for samtlige involverte parter, samtidig som det vil skape et betydelig antall nye arbeidsplasser. Samlokalisert med flere andre sentrale maritime bedrifter, og med Høgskolen, Fagskolen, Kunnskapsparken og NCE Maritime som nærmeste naboer, vil dette bli en ledende kompestansesamling og ikke minst et enestående utstillingsvindu for hele den maritime næringen.
Relaterte artikler
- 
                                                            Rolls-Royce-leveranser til hurtigbåter05.03.2018
- 
    
- 
                                                            Rolls-Royce vil forenkle virksomheten17.01.2018
- 
    
- 
                                                            Rolls-Royce vurderer salg28.11.2017
- 
                                                            Flere samarbeidsavtaler for Rolls-Royce27.03.2017
- 
                                                            Alle i Rolls-Royce Marine tilbydd sluttpakke30.01.2017
- 
                                                            Rolls-Royce skal nedbemanne mer01.12.2016
- 
                                                            200 må gå fra Rolls-Royce før ferien19.05.2015
- 
                                                            600 mister jobben i Rolls-Royce18.05.2015
- 
                                                            Rolls-Royce fornyer med NTNU og Marintek12.05.2015
- 
                                                            Rolls-Royce valgte Brattvåg16.10.2014
- 
                                                            Storkontrakt til Rolls-Royce i Brattvåg21.11.2013
- 
                                                            Rolls-Royce sier opp 21010.03.2009
