Nyheter
Rolls-Royce leverer til Edison
Publisert: 25.10.2016
Edison Chouest Offshore (ECO) skal bygge 13 nye eskortetugs som skal utstyres med propeller og vinsjer fra Rolls-Royce. Fem av de nye båtene får en trekkraft på cirka 150 tonn.
Rolls-Royce skal levere både azimuth thrustere og en pakke med vinsjer til alle de 13 båtene, kommer det frem av en pressemelding.
Kontrakten har en verdi på om lag 38 millioner Euro for Rolls-Royce, og båtene skal bygges i USA. De fem kraftigeste båtene vil være 45 meter lange og 17 meter brede. Det gjør dem til de største fartøyene av denne typen som hittil er bygget.
Åtte av båtene til ECO vil bli utstyrt med to US 255 Fixed Pitch thrustere mens fem får US 60 Controllable Pitch Propellers. Alle 13 skal utstyres med en pakke hydrauliske lavtrykksvinsjer. De fem største får vinsjer med full dynamiske taueevne, til erstatning for å taue med statiske bremser som er mest vanlig for denne typen tugs. Dynamisk tauing reduserer risiko under taueoperasjonene, og gir mindre slitasje på slepetau og wire. De største vinsjene i denne ordren leveres fra Rolls-Royce i samarbeid med IP Huse, heter det I pressemeldingen.
Relaterte artikler
-
Rolls-Royce leverer utstyr til ni fartøy
03.12.2015 -
Kjempekontrakt til Rolls-Royce
09.12.2014 -
Stor kontrakt til Rolls-Royce
11.09.2014 -
Stor utstyrskontrakt til Rolls-Royce
28.03.2014 -
Rolls-Royce inngår kontrakt med Sinopacific
03.12.2013 -
Storkontrakt på dekksutstyr for Rolls-Royce
24.10.2013