Nyheter
Slik blir den nye Ryfylkeferjen
Publisert: 04.09.2020
Dette innholdet er forbeholdt abonnenter
Abonner eller logg inn for å se innholdet
Ryfylkefjordene får et helt nytt ferjesamband fra kommende årsskifte. Oppdraget med å drifte ferjeruta har Kolumbus, Rogaland fylkeskommune sitt selskap for kollektivtrafikk, gitt til Norled. Nå er designet på den nye ferja blitt offentliggjort.
Oppstart for den nye Ryfylkefergen er 1.1.2021, men nybygget til Norled blir ikke ferdig fra byggeverftet før i juni 2022. Fram til da blir det satt inn en erstatningsferje fra Norled.
Ryfylkefergen blir et helt nytt samband som oppstår etter endringer på dagens Finnøysamband med hurtigbåt og ruten med kombibåt på Lysefjorden. Finnøysambandet får færre anløpssteder enn i dag, mens den tidligere ruten på Lysefjorden blir endret til den nye Ryfylkefergen som blir en skikkelig melkerute med en rekke anløpssteder
Nye Ryfylkefergen får startpunkt i Stavanger og snupunkt i Judaberg. Den skal blant annet betjene Fisterøyene, Nedstrand, Hebnes og Foldøy og småøyer i kommunene Finnøy, Rennesøy, Strand og Hjelmeland. Flere av anløpsstedene får bare ett anløp hver dag.
Oppstart for den nye Ryfylkefergen er 1.1.2021, men nybygget til Norled blir ikke ferdig fra byggeverftet før i juni 2022. Fram til da blir det satt inn en erstatningsferje fra Norled.