Vard signerer kontrakt på en tredje CSOV

Publisert: 05.05.2025
Vard 4 39_CSOV for DFO (2).jpg
Fartøyet er et søsterfartøy til de to fartøyene Vard og DFO inngikk kontrakt om i mai 2024. Illustrasjon: Vard

Vard har signert en ny kontrakt med det Taiwan-baserte selskapet Dong Fang Offshore om å designe og bygge et Commissioning Service Operation vessel (CSOV). Dette er et søsterfartøy til de to fartøyene Vard og DFO inngikk kontrakt om i mai 2024. Denne nye kontrakten er en erklæring av opsjonen i kontrakten DFO signerte i april i år på ett Offshore Subsea Construction vessel (OSCV).

 Etter å ha inngått kontrakten på to CSOV-er i mai 2024, legger nå taiwanske Dong Fang Offshore (DFO) til et tredje fartøy med samme design. Det nye Vard 4 39 designet ble utviklet sammen med DFO. Designet gir en svært allsidig all-round plattform for fremtidsrettede støtteoperasjoner til vindparker, både i kraft av service og i bygge- og installasjonsfasen. Ved levering vil CSOV-en starte en servicekontrakt på minimum 15 år for en taiwansk vindpark-kunde.

STOR FLEKSIBILITET
CSOV-en er utviklet med stor fleksibilitet i designet for å kunne svare ut fremtidige driftsoppgaver. Designet fokuserer på et lavt karbonavtrykk med et effektivt maskineri- og fremdriftsoppsett som gir gode muligheter for holde posisjonen, forbedret arbeidsevne og driftssikkerhet, og en skrogform som sikrer drivstoffeffektiv drift av CSOV-en. Fartøyet har også et stort dekk for integrasjon av modulbaserte system for strøm- og fiberoptisk kabellegging og reparasjon.

Designet inkluderer en fullstendig elektrisk utstyrspakke som er en del av en fremoverlent strategi når det gjelder miljøvennlige design og som forbedrer leveransen av pålitelige operasjoner om bord på skipet. Dette inkluderer en kraftfull batteripakke, kran og walk-to-work gangvei. CSOV-en er også tilrettelagt for alternative drivstoff i fremtiden.

Fartøyet ar plass til 120 personer om bord, med 90 store enmannslugarer. Driftssenter som kontor, møterom, konferanserom og oppholdsrom er designet for å møte de høye kravene som markedet setter.

– Vi er glade for å returnere til Vard for byggingen av den tredje CSOV-en i serien vår av fartøy som gir svært høy ytelse til det taiwanske markedet, ved å fortsette det gode samarbeidet og gripe momentumet sammen med teamet i Vard Vung Tau. Designet er utviklet spesielt med tanke på å møte de mange unike utfordringene ved å operere offshore i Taiwan. Det gjør oss ydmyke å se at nok en kunde setter sin lit til DFO og evnen vår til å levere drift- og vedlikeholdstjenester over lang tid gjennom løsningen vi har utviklet sammen med Vard. Denne bestillingen er den tredje drift- og vedlikeholdskontrakten for en CSOV som DFO har fått i Taiwan, i tråd med DFOs strategi om å bygge fartøy for høykvalitetskontrakter med langsiktige og fremoverlente kunder. Kontrakten sementerer DFOs posisjon som den foretrukne partneren for drift og vedlikehold av vindparker i Taiwan, sier Polin Chen, CEO i DFO.

VARD ER TOTALLEVERANDØR
Vard er totalleverandør på fartøyet. Ved hjelp av vår integrerte verdikjede, designer, bygger, utstyrer, integrerer og tester Vardgruppen skipet for DFO.

Det nye fartøyet vil få installert Vard Electros SeaQ Integrated broløsning, ei broløsning med et intuitivt brukergrensesnitt som er designet for mer effektive operasjoner med operatøren i fokus. SeaQ Integrated Bridge er en digital muliggjører som fungerer som et grensesnitt til alle operasjonelle data om bord.

Fartøyet er utstyrt med en fullt integrert SeaQ Power-pakke for hybridoperasjoner, designet for å minimere utslipp og utvide driftsvinduet. Kombinert med SeaQ Integrated Automation System (IAS), Power Management System og Energy Management System, vil nybygget få full kontroll og oversikt over kraftsystemene om bord.

Vard Interiors står for nyskapende interiørløsninger, et bærekraftig HVAC-R og rørsystem med fokus på energieffektivitet. Målet er å skape et komfortabelt og funksjonelt arbeidsmiljø om bord, der både komfort og miljøhensyn står i sentrum.

Vards datterselskap Seaonics støtter prosjektet med leveranse av et fullelektrisk løfte- og håndteringssystem. Leveransen inkluderer en fullspekket 30 meter Electric Controlled Motion Compensated (ECMC) gangvei med en 3 tonns 3D-kompensert kran og personheis. For effektiv håndtering av last, leverer Seaonics også en ECMC 7 tonns 3D-kompensert kran. Leveransen inkluderer i tillegg Seaonics’ videoveggløsning som støtter operatørens situasjonsforståelse i ulike operasjoner.

VISER VARDS STYRKE
– Vi er stolte over at DFO allerede nå har valgt å returnere til Vard for å få et fartøy med det samme designet som vi allerede er i gang med å bygge, i tillegg til OSCV-en som ble signert i april. Denne nye kontrakten viser virkelig Vards styrke som integrert skipsbygger, og tilliten vi har i markedet når det gjelder vår evne til å levere på tid og budsjett. En av Vards fordeler er det nære samarbeidet vi har med kundene våre for å kunne skreddersy fartøy som er basert på kundens krav og behov. Dette fartøyet er utviklet i en fruktbar prosess med DFO. Vi ser frem til å fortsette partnerskapet med DFO i årene fremover. Sammen skal vi finne passende løsninger for offshore energi-industrien, sier Cathrine Kristiseter Marti, CEO i Vardgruppen.

Roger Sandnes er SVP for Sales I Vard og har vært ansvarlig for den kommersielle delen av kontrakten:

– Vard er svært glade for å se at Dong Fang Offshore returnerer for nok et nybygg. Vi i Vard ser frem til å fortsette samarbeidet med en pålitelig partner og til å levere et nytt fartøy med høy standard til energimarkedet.

Fartøyet skal bygges, utstyres, testes og leveres fra Vard Vung Tau i 1. kvartal 2028.

Teknisk informasjon:

•        Legde på ca. 102.7 meter og bredde på 19.5 meter

•        Fullelektrisk kran og walk-to-worksystem

•        SeaQ Integrated Bridge, Power package og Automation System

•        Gode sjøegenskaper med to eVSP enheter og forbedret kapasitet på baugpropell

•        Energilagrings system 1,240kWh for hybrid fremdrift og drivstoffeffektive operasjoner

•        Tilkoblingsmuligheter til land

•        Varmegjenvinningssystem og innovative HVAC-systemteknologier for redusert miljøavtrykk under drift

•        Overnatting for 120 personer om bord. Mannskaps- og kundefasiliteter av høy standard

•        Tilrettelagt med dedikerte rom for fremtidige teknologier som flere batteripakker og muligheter for alternative drivstoff

•        Ca. 700 kvadratmeter åpent dekk for lagring av containere og fremtidig installasjoan av mobiliseringsdekkutstyr

•        Store lagerfasiliteter for økt fleksibilitet i lastlagring og tilstøtende driftsanlegg for sikker og effektiv servicedrift

 

John Inge Vikan

jiv[a]maritimt.com

Relaterte artikler