Nyheter
Vard skal bygge om seismisk forskningsskip for Sanco Shipping
Vard har signert en kontrakt med det norske selskapet Sanco Shipping på en omfattende ombygging av det seismiske forskningsfartøyet Sanco Sailor til et seismisk kildeskip. Prosjektet markerer et viktig samarbeid mellom to selskaper som deler en sterk tro på det fremtidige potensialet i dette markedet.
Sanco Shipping styrker markedsposisjonen sin med denne kontraheringen av forskningsfartøyet PGS Apollo, som nå blir hetende Sanco Sailor. Etter overtakelsen av skipet 31. juli, seilte Sanco Sailor (lengde 106,6 m, bredde 19,2 m) direkte til Vard Langsten.
Et seismisk kildefartøy er et spesialisert skip som brukes i seismiske undersøkelser til havs, særlig innen olje- og gassindustrien og også for geologisk kartlegging og forskning.
BETYDELIGE STRUKTURELLE TILPASNINGER
Ombyggingen inkluderer betydelige strukturelle tilpasninger, oppgraderinger av eksisterende seismisk utstyr og installasjon av et DP2-system. Disse oppgraderingene vil forbedre skipets operasjonelle kapasitet og støtte Sancos posisjon innen seismiske- og offshore markeder.
– Vi gjennomførte en omfattende anbudsrunde mellom norske verft og var glade for å se at Vard Langsten var det mest konkurransedyktige. Basert på den omfattende erfaringen de har både med nybygg og ombygginger, er vi sikre på at Vard Langsten vil møte de høye forventningene vi har, sier Tommy Bøe, CTO i Sanco Shipping.
– Dette prosjektet er sentralt for Vard for å støtte en viktig kunde samtidig som vi bruker det høye kompetansenivået som kreves for slikt spesialisert arbeid. Det bidrar også til å ytterligere styrke Vards posisjon i markedet for skipsreparasjon og ombygging, legger Wilhelm Eggesbø, SVP Aftersales i Vard til.
Odd Henrik Iversen, verftsdirektør ved Vard Langsten, understreker at prosjektet viser den sterke ekspertisen og kapasiteten som Vard Langsten har. Å levere en kompleks ombygging i denne størrelsesordenen er et klart bevis på teamets engasjement, tekniske ferdigheter og evne til å skape verdi for kundene våre.
Relaterte artikler
-
-
-
-
Skaper verdensledende akvakultur-selskap
18.12.2023 -
Vard skal designe og bygge to hybride CSOVs
24.10.2023 -
IKEA-selskap inn i havvind
03.08.2023 -
Kongsberg og TGS samarbeider innen havvind
26.05.2023 -
Corvus Energy i nytt partnerskap
01.02.2021