Aqua Nor: Vinnere i NM røkt og gravet laks 2009

Publisert: 20.08.2009



Under Aqua Nor i dag, er prisene for de som har vunnet NM i røkt og gravet laks 2009 utdelt. I alt 32 bedrifter fra hele landet deltok med 80 forskjellige produkter.19 bedrifter gikk videre til finale med i alt 26 forskjellige produkter. I finalen ble produktene bedømt av fem fagdommere.

Vinnerne er:

Åpen klasse (i alt 15 produkter):

1. Bofisk AS, Bodø, Nordland for produktet «Skjærgårdslaks».

2. Holmefjord Lakseprodukter AS, Fusa, Hordaland, for «Kaldrøkt pepperlaks».

3. Seafood Farmers of Norway AS, Giske, Møre og Romsdal for «Stampe ørret».

Klasse varmrøkt laks (i alt 16 produkter):

1. M. Aakervik AS, Namsos, Nord-Trøndelag.

2. Mikals Laks AS, Skiftun, Rogaland.

3. Maritim Food AS, Fredrikstad, Østfold.

Klasse gravet laks (i alt 17 produkter):

1. Seafood Farmers of Norway AS, Giske, Møre og Romsdal.

2. Gjendemsjø Fisk AS, Brattvåg, Møre og Romsdal.

3. Mikals Laks AS, Skiftun, Rogaland.

Klasse kaldrøkt laks (i alt 32 produkter):

1. Mikals Laks  AS, Skiftun, Rogaland.

2. Lofotprodukt AS, Leknes, Nordland.

3. Isfjord Seafood AS, Trondheim, Sør-Trøndelag.



- Det var ikke lett å nå helt til topps i årets arrangement sier fagsjef Svein Reppe i NSL. Rekordmage bedrifter deltok og kvalitetsnivået på alle deltakende produkter var høyt. Derfor kan de som har vunnet en premie med rette kalle seg Norgesmestre.

- Jeg vil gratulere vinnerne så mye, og jeg håper samtidig at arrangementet kan brukes både med tanke på markedsføring og videre produktutvikling. Til slutt vil vi takke for støtten arrangementet har fått fra Innovasjon Norge og Eksportutvalget for Fisk. Uten deres bidrag ville arrangementet ikke vært mulig å gjennomføre avslutter Reppe.

Asbjørg Giske

asbjorg[a]maritimt.com

Relaterte artikler