Nyheter
Formidabel økning for Bergen Group
Bergen Group har lagt fram regnskapstall for 2. kvartal/1. halvår 2009 og omsetningen har økt betydelig i forhold til 2008. Driftsinntekter pr. 30.06.2009 var på 2452 millioner kroner, mot 1454 millioner kroner for samme periode i 2008. Bergen Group melder at alle forretningsområder leverer tilfredsstillende resultater, med skipsbygging som den avdeling med beste framgangen i forhold til 2. kvartal 2008. Driftsresultatet før av/nedskrivninger (EBITAi 1. halvår 2009 ble på 165 millioner, mot 61 millioner kroner for samme periode i 2008.
- Det gjøres en kjempeinnsats i konsernet, sier konsernsjef Pål Engebretsen, som advarer mot å tro at virkningene av finanskrisen er over for industrien.
Ordrereserven ved utgangen av 1. halvår var på 8,5 milliarder kroner. I tillegg har Bergen Group i løpet av kvartalet blitt tildelt en intensjonsavtale og kontrakter med styreforbehold til en samlet verdi av 4,5 milliarder kroner.  Engebretsen peker på at deler av den rekordøye ordremassen er gjenstand for en mer krevende finansieringsprosess enn det som er normalt. - Vi arbeider sammen med kundene våre for å sikre finansiering, men opplever dette som fortsatt utfordrende selv for gode prosjekter.
Engebretsen forventer at myndighetene viser like stort ansvar for industrien som for banknæringen. - Kontraktsinngangen viser at vi her i landet har en internasjonal konkurransedyktig maritim industri. Det vil derfor være uheldig om denne rammes av en midlertidig kapasitetsmangel i kapitalmarkedet, påpeker, Engebretsen.
- Selv om det er usikre tider i offshorenæringen, er riggservice-aktivitetene på̊Hanøytangen i ferd med å bli et moderne industrieventyr, påpeker konsernsjefen. – Vi har fullfinansiert en strategisk utbygging av basen, og arbeidet med Transocean-kontrakten har gitt oss et skikkelig løft. ”Polar Pioneer” prosjektet som ble avsluttet i juli må̊ned er en av de største riggmodifikasjonene som noensinne er gjennomført i Norge.
Relaterte artikler
- 
                                                            Stor kontrakt til Bergen Group29.05.2018
- 
    
- 
                                                            Bergen Group selger ikke likevel04.05.2015
- 
    
- 
                                                            Bergen Group selger på Hanøytangen13.04.2015
- 
                                                            Bergen Group kjøper industribedrift02.02.2015
- 
                                                            Bergen Group selger unna prosjekter07.03.2014
- 
                                                            Bergen Group taper på skipsbygging30.10.2012
- 
                                                            Bergen Group tildelt milliardkontrakt07.06.2012
- 
                                                            Ny Volstad-kontrakt til Bergen Group02.04.2012
- 
                                                            Millionkontrakter til Bergen Group Dreggen08.03.2012
- 
                                                            Ny kontrakt til Bergen Group15.04.2011
- 
                                                            Kjemperesultat frå Ulstein Group12.03.2010
- 
                                                            42% vekst for Ship Equip første halvår20.08.2009
- 
                                                            Ny offshorekontrakt til Bergen Group16.09.2008
- 
                                                            Reforhandlet og sparte 20 millioner17.07.2008
- 
                                                            Overskudd for Havyardgruppen i 200710.06.2008
