Cadeler skal installere to tyske havvindparker

Publisert: 16.11.2021
Cadeler A/S, en nøkkelleverandør av installasjons- og ingeniørtjenester til havvindindustrien, har, i forelengelse av en foretrukket leverandøravtale, nå inngått kontrakt med Ørsted om bruk av et vindinstallasjonsskip på Ørsteds to tyske havvindprosjekter, Gode Wind 3 og Borkum Riffgrund 3.

Kontrakten omfatter transport og installasjon av minimum 48 Siemens Gamesa 11 MW-turbiner. Installasjonen blir det første prosjektet der Cadeler-fartøyet Wind Osprey vil benytte seg av en ny oppgradert hovedkran.

Etter en pressemelding om å være valgt som foretrukket leverandør, har Cadeler A/S nå signert en endelig kontrakt med Ørsted for transport og installasjon av havvindturbiner (WTG-er) for de to tyske havvindprosjektene Gode Wind 3 og Borkum Riffgrund 3.

Avtalen omfatter installasjon av minst 48 Siemens Gamesa 11MW WTG-er, som skal plasseres i forbindelse ligge i forbindelse med Ørsteds havvindparker Borkum Riffgrund 1 og Borkum Riffgrund 2 og i nærheten av Gode Wind 1 og 2.

EN SPESIALITET 
Installasjonen av Siemens Gamesa 11 MW WTG-typen har blitt noe av en spesialitet for Cadelers O-klasse fartøy, som deltar i alle nyere prosjekter av samme type installasjoner i regionen.

Cadeler har ved flere anledninger tidligere jobbet med Ørsted om installasjon av havvindparker og ser frem til å gjøre det igjen.
Cadelers administrerende direktør, Mikkel Gleerup, sier: «Dette prosjektet er viktig for oss fordi vi kan trekke på kunnskapen og ferdighetene som er tilgjengelige for oss fra installasjonen av lignende 11MW mill-prosjekter. Vi ser frem til å samarbeide med Ørsted for å levere et nytt vellykket prosjekt for selskapet trygt og i tide.»

NY OG OPPGRADERT HOVEDKRAN
Cadeler vil utplassere rederiets O-klasse-installasjonsfartøy Wind Osprey. Wind Osprey vil, når prosjektet starter, ha en ny og oppgradert hovedkran med en løftekapasitet på 1600 tonn i en radius på 40 meter, og med hovedskroget 160 meter over hoveddekket. Dette er en betydelig økning i skipets kapasitet sammenlignet med i dag.

Mikkel Gleerup fortsetter: «Ved å velge et av våre oppgraderte O-klasse skip til å gjennomføre dette viktige prosjektet rett etter at fartøyets kran er byttet ut, bekrefter Ørsted vår tro på at den strategiske beslutningen om å oppgradere kranene til våre O-klasse skip var det riktige valget. Vi er derfor sterkt på vei til å utvikle vår virksomhet i samarbeid med våre kunder for å møte deres behov nå og i fremtiden.»

Den totale kapasiteten til vindparkene på Gode Wind 3 og Borkum Riffgrund 3 utgjør mer enn 1 GW. Prosjektene forventes å være i full drift i henholdsvis 2024 og 2025, avhengig av Ørsteds endelige investeringsbeslutning.

Cadeler A/S  
  • Cadeler A/S er en sentral leverandør innen havvindindustrien for installasjonstjenester og marine- og ingeniørtjenester med stort fokus på sikkerhet og miljø. 
  • Cadelers erfaring som leverandør av offshore-tjenester av høy kvalitet kombinert med innovative fartøydesign posisjonerer selskapet til å tilby førsteklasses tjenester til bransjen. 
  • Cadeler fremmer den globale energiomstillingen mot en fremtid basert på fornybar energi.

John Inge Vikan

jiv[a]maritimt.com

Relaterte artikler