Karianne (04/2024)
Karianne (04/2024)
Grovfjord Båtbyggeri AS i Troms leverte 19. desember 2023 sitt nybygg nummer 57, fiskefartøyet Karianne til rederiet Karianne AS ved Tor Arnfinn Pleym fra Bodø.
Nye Karianne er en kompakt og velutstyrt båt som er rigget for fiske med not og snurrevad. Båten ble akkurat ferdig til vintersesongen, som for Bodø-rederiets del startet med seifiske i Vesterålen. Selv om det ikke ble den store fangsten under den første turen, fikk skipper og mannskap testet båt og utstyr i fine forhold på feltet.
GODT FORNØYDE
– Det er mye å sette seg inn i, og vi bruker litt ekstra tid nå i starten, men vi er veldig fornøyde med nybygget, sier Andreas Meløysund Pleym som har rodd fiske med faren siden 2015 til Fiskeribladet.
Karianne er 14,99 meter lang med en bredde på 7,2 meter. Den er bygd i aluminium og designet av NSK Ship Design i tett samarbeid med verftet og har designbetegnelsen NSK GB 14,99. Nybygget er søsterfartøy til Snarsetværing som ble levert fra samme verft bare få uker før Karianne.
Om bord i Karianne er det blant annet tre lugarer, garderobe med vaskerom og tørkeskap, messe og bysse med topp standard. Den nye båten er registrert i Norsk Ordinært Skipsregister og har fått Bodø som registreringshavn.
MASKINERI
Det nye fiskefartøyet er utstyrt med en Scania DI16 hovedmotor som yter 750 hestekrefter. Denne er levert av Nogva Motorfabrikk. Gir og propellanlegg er av typen Heimdal HG2 og er også levert av Nogva Motorfabrikk.
To sidepropeller av typen SH-1400 kommer fra Sleipner Motor sammen med roranlegg. Nogva Motorfabrikk har også levert en John Deere hjelpemotor på 52 kW og to Scania DI13 hjelpemotorer på 100 kW.
DEKK
TMP Hydraulikk har levert to kraner. En lossekran av typen TMP 700K og en notkran av typen TMP 1320K. Det hydrauliske dekksutstyret ellers med blant annet kombivinsjer på åtte tonn er levert av Lofoten Hydraulikk. Redningsutstyret om bord er levert av Certex Norge.
FISKEBEHANDLING
Vakuumanlegget er levert av MMC First Process, mens Tempia har levert RSW anlegg. Fabrikk og bløggelinje er levert av Latech.
DIVERSE
Grovfjord Båtbyggeri har selv stått for innredningsarbeidene, mens Acel har utført de elektriske arbeidene. Elektronikken er levert og montert av Hibotech. Florø Brannvernservice har levert slukkeanlegget om bord.
Lengde: | 14,99 m | |
Bredde: | 7,2 m | |
Hovedmotor: | Scania DI16 750 hk | Nogva Motorfabrikk |
Gir: | Heimdal HG2 | Nogva Motorfabrikk |
Propellanlegg: | Heimdal | Nogva Motorfabrikk |
Sidepropeller: | 2xSH1400 | Sleipner Motor |
Roranlegg: | Sleipner Motor | |
Hjelpemotor: | John Deere 52 kW | Nogva Motorfabrikk |
Hjelpemotorer: | 2xScania DI13 100 kW | Nogva Motorfabrikk |
Notkran: | TMP 1320K | TMP Hydraulikk |
Lossekran: | TMP 700K | TMP Hydraulikk |
Vinsjer: | Lofoten Hydraulikk | |
hydraulisk dekksutstyr: | Lofoten Hydraulikk | |
Redningsutstyr: | Certex Norge | |
Vakuumanlegg: | MMC First Process | |
RSW-anlegg: | Tempia | |
Fabrikk/bløggelinje: | Latech | |
Innredningsarbeider: | Grovfjord Båtbyggeri | |
Elektriske installasjoner: | Acel | |
Elektroniske installasjoner: | Hibotech | |
Brannslukkeanlegg: | Florø Brannvernservice | |
Skipsdesign: | NSK Ship Design |