Smøla 1 (07/2007)

Publisert: 17.07.2007 | Oppdatert: 30.12.2024
Smøla 1
Ørnli AS på Frøya leverte arbeidsbåten «Smøla I» til Salmar Farming AS på Kverva i Frøya onsdag 18. juli. Båten hadde byggnummer 60 ved verftet. Verdien på «Smøla I» ligger på rundt 3,5 millioner kroner.

TRE NYE BÅTER «Smøla I» er bygd som en arbeids-/foringsbåt, og har enkeltskrog med utfallende baug, tverr hekk og med skansekledning rundt hele båten. - Vi har mange arbeids- og servicebåter ved Salmar Farming AS på Frøya, forteller daglig leder Bjørn Larsen. Vi arbeider innen flere kommuner og på hvert sted er det båter. I år har vi kjøpt tre ganske like fartøy. «Smøla I» fra Ørnli AS og en fra Sletta Verft AS er levert. Det står igjen en båt som er under bygging ved Promek.

MASKINERI En Nogva Scania dieselmotor av typen DI 1265M har en effekt på 320 hk ved omdreininger på 2200 i minuttet. Motoren er tilkoblet Nogva propellanlegg av typen ES25-Ø85/1150 via Nogva HC-168-C reduksjonsgir med utveksling 3:1. Det er levert av Nogva Motorfabrikk AS i Søvik. Manøvreringssystemet av typen Marol har hydraulisk fjernstyring og er fra Sea-Tek AS i Spydeberg. Styreanlegg er av typen Tenfjord levert av RRM avd. Tennfjord.

DEKK Bergen Hydraulic AS har levert en Palfinger kran av typen PK 1000A på 9,5 tonnmeter. Fortøyningsvinsj med tre tonns trekkraft kommer fra Sveiseservice AS i Skudeneshavn, hydraulikkpumpe- og komponenter er levert av Servi Motion Control AS i Trondheim. Baugthruster på 50 hk kommer fra Petter`s Marine Hydraulic AS i Trondheim. Hydraulisk høytrykkspyler av typen K-140-300-SH er levert av Idema Aqua AS i Sandstad.

INNREDNING Fibo-Trespo AS i Lyngdal har levert innredningspanel. Defroster og varmtvannsbereder er fra Waeco Norge AS i Sandefjord. Leverandør av bysseovn er Pyro AS, Søvik. Ahlsell AS i Trondheim har levert sanitærutstyr.

ELEKTRONIKK Argon AS i Trondheim har stått for leveransen av det meste innen navigasjons- og kommunikasjonsutstyr. Kombinert radar og ekkolodd, GPS, Simrad RT64H kartplotter, Simrad AP35 autopilot, Simrad RT64H VHF-radio, Nokia 810 mobiltelefon, alarmsentral type AV 790 Y. Kompass er levert av Carl Faannessen AS i Bergen.
HOVEDDATA
Lengde o.a. 13,00 m
Bredde 5,15 m
D.i.r. 1,53 m
Brennolje 2x1000 l
Ferskvann 500 l
UTSTYRSLISTE
 
Hovedmotor: 1xNogva Scania DI 1265M 320 hk, 2200 o/min. Nogva Motorfabrikk
Propellanlegg: type ES25-Ø85/1150 Nogva Motorfabrikk
Reduksjonsgir: Nogva HC-168-C Nogva Motorfabrikk
Styreanlegg: type Tenfjord RRM avd. Tennfjord
Hovedtavle: type SOL 2 O.S. Solhaug
Baugthruster: 50 hk Petter`s Marine Hydraulic
Pumper: type Johnson Leif H. Strøm
Hydraulikkpumpe/komponenter:   Servi Motion Control
Kran: Palfinger PK 10000A, 9,5tm Bergen Hydraulic
Fortøyningsvinsj: 3 t Sveiseservice
Hydraulisk høytrykkspyler: Type K-140-300-SH Idema Aqua
Lyskaster: type Seematz 500 W O.S. Solhaug
Rednings-/sikkerhetsutstyr:   Erling Haug
Elektriske installasjoner:   Ørnli/Elektroteam
 

Kim