Nyheter
Turister får ta med mer fisk
Fiskeri- og kystdepartementet legger til rette for at turister nå kan fiske fra en fiskebåt sammen med fisker, og ta med seg eventuell fangst i tillegg til utførselskvoten på 15 kg. - Ordningen innebærer at fangsten vil bli avregnet mot fartøyets kvote, og dermed vil fisket foregå innenfor bærekraftige rammer, sier fiskeri- og kystminister Helga Pedersen.
- Kysten er en hovedattraksjon for Norge som reisemål. De som besøker kysten vår ønsker å ta del i kystpreget på de stedene de besøker gjennom ekte opplevelser. Vi legger nå til rette for at fiskere med kystfiskefartøy kan kombinere det å være fisker i vinterhalvåret og reiselivsvert i sommerhalvåret. Dette vil kunne bidra til å gjøre norsk kystbasert reiseliv enda mer attraktivt, samtidig som det kan øke verdiskapingen for fiskerne, sier fiskeri- og kystministeren.
Hver fisker som skal drive slik virksomhet må være registrert hos salgslaget og få utdelt egne sluttsedler. Turisten får kopi av sluttseddelen som kan vises frem ved avreise fra Norge, og fiskeren sender originalen til salgslaget for avregning av kvote.
Relaterte artikler
-
På terskelen til et nytt haveventyr
14.08.2012 -
Fiskeriministeren åpner Nor-Fishing
13.08.2012 -
FHL roser regjeringen
12.02.2009 -
Torskekvoten økes kraftig
17.10.2008 -
Innfører strakstiltak i Hardangerfjorden
08.04.2008