Nyheter
Verftene tapte om allmenngjøring
Publisert: 05.03.2013
Høyesterett forkastet i dag anken som ni verft hadde fremmet for Høyesterett sammen med NHO og Norsk Industri. Den langvarige uenigheten har stått om sentrale spørsmål rundt allmenngjøring av reise, arbeidstid og kost og losji.
– For arbeidsgiversiden har det vært svært viktig å få domstolens vurdering av den reelle uenigheten som eksisterer om disse spørsmålene. Nå foreligger dommen fra Høyesterett og vi tar den til etterretning, sier administrerende direktør i Norsk Industri, Stein Lier-Hansen og direktør for arbeidslivspolitikk i NHO, Svein Oppegaard. Sammen med verftene skal Norsk Industri og NHO nå bruke den nødvendige tid til å studere dommen grundig for å se hvilke føringer dette gir for tariffnemda i fremtiden.
– Efta-domstolens rådgivende kjennelse i saken ga verftene langt på vei medhold i sine anførsler, men dette har både Lagmannsretten og Høyesterett valgt å se bort fra, avslutter Svein Oppegaard og Stein Lier-Hansen.
– NHOs angrep på allmenngjøringsordningen er slått tilbake. Dette er et stort skritt framover i kampen mot sosial dumping, sier LO-leder Roar Flåthen om Høyesteretts dom i verftssaken, som ga full seier til LO og Staten ved Tariffnemnda på alle punkter.
– Vi er svært tilfreds med at Høyesterett med denne dommen har slått fast at allmenngjøring fortsatt kan benyttes som et effektivt virkemiddel mot sosial dumping, sier LO-lederen. Han viser til at retten har gitt LO og Staten ved Tariffnemnda fullt gjennomslag, og uttrykker tilfredshet over at den rødgrønne regjeringen har stått fast på viktige prinsipper i allmenngjøringsordningen.
– Alle viktige bestemmelser i tariffavtalene vil nå bli gjeldene lov i de allmenngjorte områdene, sier Flåthen, og nevner i tillegg til tariffavtalens minstelønnssatser også arbeidstids- og overtidsbestemmelser, godtgjøring for reise, kost og losji og utenbystillegget.
– Nok en gang har vi vist at det er LO ivaretar arbeidstakernes interesser, langt utover egne rekker. Vi håper enda flere viser solidaritet og melder seg inn i et LO-forbund, sier Flåthen.
Relaterte artikler
-
Havyard kansellerer kontrakt
03.01.2017 -
Kansellerer kontrakt ved Havyard
09.03.2016 -
Full seier til Hurtigruten i Høyesterett
26.06.2015 -
Rederne vant over staten
12.02.2010 -
Rederiene vant første runde
26.06.2009 -
Kleven vant over Aker
10.03.2008