Aqua Optima I (01/2018)

Publisert: 12.01.2018 | Oppdatert: 30.12.2024

30. oktober ble Aqua Optima I overlevert fra Folla Maritime AS til Aquaoptima AS, Trondheim. Fartøyet er verftets byggenummer 67. Designet er fra Marin Design AS, og av type Follawork 35. 

Nybygget ble ved levering satt på fraktebåt til Indonesia, der båten brukes i oppdrettsnæringen.

INDONESISK PROSJEKT
Trondheimsfirmaet Aquaoptima AS er en nasjonal og internasjonal RAS (recirculation aquaculture system)- leverandør. Flere norske selskaper, med Aquaoptima i spissen, er del-
aktige i et prosjekt for å utvikle havbruksnæringen i Indonesia. Sammen med Aqualine AS, Folla Maritime Service AS, Steinsvik AS og Aqua-kompetanse AS, står de for en felles totalleveranse og oppstart av en oppdrettsvirksomhet i landet.

MASKINERI
Hovedmotoren er en Yanmar som yter 255 hk ved 2550 o/min, levert av Yanmar Norge AS. En thruster på 30 hk er levert av KGK AS. West Mekaniske AS har levert propellanlegget.

DIVERSE
På dekk er det montert en kran med 7,5 t/m-kapasitet, levert av Amco Veba. Tenfjord Industrier AS har levert en capstan på tre tonn. Hydraulikkanlegg er levert av LC Production AS. Elektroservice AS har sørget for det elektriske anlegget, og navigasjonssystem er levert av Raymarine.

HOVEDDATA
Lengde o.a.: 10,65 m
Bredde: 5,00 m
UTSTYRSLISTE
Hovedmotor: 255 hk Yanmar Norge
Propellanlegg:   West Mekaniske
Thruster: 30 hk KGK
Kran:   Amco Veba
Capstan: 3 t Tenfjord Industrier
Hydarulikkanlegg:   LC Production
Elektrisk anlegg:   Elektroservice
Navigasjon:   Raymarine
Konstruksjons-/systemtegninger::   Marin Design

Kurt Vadset