Fosna Viking/Fosna Atlas (09/2018)
Fosna Viking/Fosna Atlas (09/2018)
Fosna Viking og Fosna Atlas ble 6. juni overlevert fra Moen Marin AS til Abyss Aqua AS, Kristiansund. De to katamaranene er verftets byggenummer 187 og 188, og begge har designbenevnelse NabCat 1499.
Fosna Viking og Fosna Atlas er de sjette og sjuende servicefartøyene fra Moen til Abyss-flåten. Sistnevnte er kontrahert og levert på tradisjonelt vis, mens for Fosna Viking har Abyss inngått leieavtale med Moen Ship Management AS (MSM). Selskapet har også tidligere inngått en slik leieavtale med MSM.
STADIG STØRRE
– Flåtevekst er ekstremt kapitalkrevende. Avtalen med Moen Ship Management sikrer oss handlingsrom i vekstfasen, sier Øystein Kjønhaug, daglig leder i Abyss Aqua, i et presseskriv. Selskapet er et av Norges ledende innen oppdrettsservice og undervannsarbeid, og har en av landets største flåter av servicefartøyer.
– Det er svært gledelig at Abyss Aqua igjen viser oss tillit. Fra tidligere kjenner vi selskapet som både kompetente og ambisiøse. Det er derfor moro å bidra med verktøyene de trenger for å innfri egne vekstambisjoner, sier daglig leder Terje Andreassen i Moen Marin.
MASKINERI
Nogva Motorfabrikk AS har levert hovedmaskineriet. Det består av to Nogva Scania DI13-motorer på 500 hk hver, girsystem av type HC258 og to firebladete propellanlegg. PMH AS har levert to thrustere på 50 hk hver samt EPC kontrollsystem for motor, gir og propell.
DEKK
Begge fartøyene er fullt utrustet med dekksutstyr for sikker håndtering av fortøyninger. Dekksutstyret er utviklet av Abyss og Salthammer Tresfjord AS, og forhandles av Aukra Maritime AS. Adria Winch har levert capstaner på tre og åtte tonn, og det står også montert en Palfinger-kran av type PK65002(M)G på 65 tonnmeter.
DIVERSE
Navigasjonsutstyret om bord kommer fra Furuno, Simrad og Olex. Tyco Fire & Integrated Systems AS har levert brannslukkingsanlegg til maskinrommet. Som alle andre båter i Moen Marins NabCat-serie leveres nybygget til AkvaDesign Systems med helisolerte maskinrom, helkledde innvendige rekker for enkelt renhold, helsveisede spant for økt styrke og soliditet samt alarmsystemer for vann-
inntrenging og brann. Furuno Norge AS har sammen med Navy Rørvik AS levert navigasjonsutstyr.
HOVEDDATA | ||
Lengde o.a. | 14,98 m | |
Bredde | 10,00 m | |
Drivstofftanker | 2x3 m3 | |
Ferskvann | 3 m3 | |
Servicefart | ca. 11 kn |
UTSTYRSLISTE | ||
Hovedmotor: | 2xNogva Scania DI13 á 500 hk | Nogva Motorfabrikk |
Gir: | 2xHC 258 | Nogva Motorfabrikk |
Propellanlegg: | Nogva Motorfabrikk | |
Thrustere: | 2x50 hk | PMH |
Generator: | 57 kW | John Deere |
Kontrollsystem: | PMH | |
Kran: | Palfinger | |
Capstaner: | 3 t, 8 t | Adria Winch |
Dekksutstyr: | Abyss | Aukra Maritime |
Anker/fortøyningsutstyr: | Salthammer Tresfjord | |
Flomlys: | Stahl Tranberg | |
Brannslukking maskinrom: | Inergen | Tyco Fire & Integrated Solutions |
Navigasjon: | Furuno Norge | Navy Rørvik |
Konstruksjons-/systemtegninger: | Marin Design |