Ronja Huon (01/2015)

Publisert: 26.01.2015 | Oppdatert: 30.12.2024
Ronja Huon
17. september 2014, ble «Ronja Huon» overlevert fra Astilleros Zamakona S.A., Spania til Sølvtrans Holding ASA, Ålesund. Brønnbåten er verftets byggenummer 715 og design er NVC 386 fra Rolls-Royce Marine.

«Ronja Huon» er det andre av to søsterskip som det spanske verftet har bygget for Sølvtrans. Søsterskipet «Ronja Polaris» ble levert 17. oktober 2013.

DÅP Fredag 12. september 2014, ble «Ronja Huon» døpt i San Sebastian, Spania. Etter dåpen gikk hun videre til Australia på en åtte års kontrakt for Huon Aquaculture som den første brønnbåten i Australia.

Gudmor er Frances Bender som er gift med Peter Bender. Sammen grunnla de Huon Aquaculture i 1986 i Sør-Tasmania. Selskapet er i dag Australias nest største lakseoppdretter med rundt 500 ansatte.

SPARER TID OG REDUSERER STØY «Ronja Huon» skal transportere fisken fra merdene til prosessanlegget i Hideaway Bay. I motsetning til tidligere der merdene ble tauet inn mot land i en fart på 1-2 knop vil brønnbåten transportere fisken med en fart på 12-14 knop. Huon Aquaculture har regnet ut at de vil kutte antall slep med 1.125 hvert år, noe som reduserer støy for nærområdet og gir mindre stress for laksen som nå vil bli transportert i fisketankene om bord «Ronja Huon».

FILTRE TIL PROSESSUTSTYRET Ocea leverer ni Aquafilter til MMC Tendos AS som står for alt prosessutstyret til brønnbåten. Filtrene fra Ocea vil fjerne alle partikler ned mot 150 µ, som blant annet omfatter lakselus og luseegg. De leveres i tre modeller med egenpatentert backflushteknologi som signifikant reduserer mengden vann til bakspyling. – Filtrene er designet for å filtrere sjøvann ved lavest mulig trykk. Filtrene krever minimalt med vedlikehold, forklarer Geir Arne Albertsen hos Ocea AS og viser til andre filter de har levert som har stått i over 30 år uten problemer.

De mest avanserte filtrene kommer med en nyutviklet Optimize modell; en filterteknologi som viser alle trykk og trykktap. Teknologien gir kontrollert og ensartet spyling som gjør selvrensingen mer effektiv enn tradisjonelle filter.

– Aquafilter er dimensjonert for en optimal internflyt i filteret, noe som minimerer trykktap og øker vannkapasiteten. Den effektive bakspylingen gjør at en hurtig kan rengjøre slissesilene. Da kan filteret i større grad driftes med alle slissesilene operative, sier Albertsen og viser samtidig frem et trykkmålingssystem som man også kan bruke til å sjekke om filteret er selvrenset.

SKÅNSOM FISKETRANSPORT Ocea har utviklet en rekke nye fisketransportventiler som brukes til å transportere fisken innvendig i båten. Dette er en avansert treveisventil som gjør det mulig å styre vannstrømmen eller fisketransporten i enhver retning. Den har ingen skarpe kanter som kan skade fisken og er svært skånsom på alle måter. Utviklingsleder Magnar Støylen har stått i spissen for arbeidet med filtrene og ventilen som nå går ut i markedet til både brønnbåter og oppdrettsanlegg.

– Multivalgssventilen som vi har kalt Aquatrans har en spesialutviklet aktuator som gir meget nøyaktig posisjonering. Ventilene blir brukt til fisketransportsystem fordi rørene innvendig bare har glatte flater som ikke skader fisken, forklarer Støylen.

SØLVTRANS Sølvtrans Holding ASA er verdens største brønnbåtselskap for transport av laks og ørret. Selskapet er ledende innen «closed system»-teknologi som virker positivt for miljø, dyrevelferd og er kostnadseffektiv. Flåten består for tiden av 14 moderne brønnbåter, beskjeftiget for en stor del på lange kontrakter med ledende oppdrettsselskaper i Norge, Skottland, Canada og Chile.

KLASSE «Ronja Huon» er klasset i Det Norske Veritas med følgende notasjon: +1A1, E0. Båten er registrert i NOR med hjemmehavn i Ålesund.

MASKINERI Hovedmotorene er to Rolls-Royce Bergen C25:33L6 som hver yter 1.920 kW ved 900 o/min. Hjelpemotoren er en Caterpillar type 3512C HD som yter 1.550 kW ved 1.800 o/min. Rolls-Royce Marine har også levert gir type 650 AGHC, propellanlegg type 72A/41-B3300N med vingediameter på 3.300 mm og to thrustere type TT 1650 DP FP à 630 kW. Nødgenerator er av type Scania DI12 som yter 250 kW ved 1.800 o/min.

DIVERSE Triplex har levert fire dekkskraner. MMC Tendos har levert komplett fiskebehandlingsanlegg inkludert ozonanlegg, vacuumsystem og graderingssystem. Pumper er levert av Ing. Per Gjerdrum. Fisketeller type CSF 4000 er levert av AquaScan Fishcounters.
HOVEDDATA
Lengde o.a. 75,80 m
Lengde p.p. 73,40 m
Bredde 16,00 m
Dybde til h.dk. 7,65 m
Max draft 6,80 m
Bruttotonnasje 3.582 t
Brennolje 250 m3
Ferskvann 140 m3
Ballastvann 1.200 m3
Lastekapasitet 3.000 m3
UTSTYRSLISTE
 
Hovedmotorer: 2xC25:33L6 à 1.920 kW ved 900 o/min Rolls-Royce Marine
Hjelpemotor: 1xCAT 3512C HD, 1.550 kW ved 1.800 o/min  
Nødgenerator: Scania DI12, 250 kW ved 1.800 o/min  
Gir: 650 AGHC Rolls-Royce Marine
Propeller: 1x72A/4I-B-3300N Ø3.300 mm Rolls-Royce Marine
Thrustere: 2xTT 1650 DP FP á 630 kW Rolls-Royce Marine
Filter:   Ocea
Dekkskraner: 1x75 tm knekkarm kran med 3 vinsjer á 1 t/14,3 m

1x60 tm knekkbom kran 2,5 t/15,2 m

2x60 tm knekkarm kran 2 t/20,2 m
Triplex
Pumper:   Ing. Per Gjerdrum
Vacuumsystem/ozonanlegg:   MMC Tendos
Graderingssystem:   MMC Tendos
Fisketeller: CSF 4000 AquaScan Fishcounters
Bysseutstyr:   Beha-Hedo
Hospitalutstyr:   Medi 3
Flomlys/søkelys/LED lanterner:   Glamox
Innrednings-/dekksarmaturer:   Glamox
 

Kurt Vadset