Tor Viking 2026-05

Publisert: 12.05.2026 | Oppdatert: 12.05.2026

Foto: Sletta Verft

Arnøy Laks AS fikk 4. mars 2026 overlevert arbeidsbåten Tor Viking fra Sletta Verft AS i Mjosundet. Båten er designet av verftet selv og er det tredje fartøyet Arnøy Laks får levert fra verftet på Nordmøre.

Tor Viking er bygget i aluminium med katamaranskrog og har en lengde på 14,94 meter og en bredde på 10,5 meter og er bygg nummer 217 ved verftet. Båten har hybrid fremdriftsanlegg med en batteripakke på 788 kWt.

Nybygget er en kraftig arbeidsbåt som er godt utstyrt for å betjene Arnøy Laks sin oppdrettsvirksomhet rundt Arnøya i Skjervøy kommune i Nord-Troms. 

REGISTRERING
Tor Viking er registrert i Norsk Ordinært Skipsregister (NOR) og har fått Tromsø som registreringshavn.

MASKINERI
Den nye arbeidsbåten er utstyrt med to dieselaggregat av typen Scania DI13 75M som er levert av Nogva Motorfabrikk. Samme leverandør har også levert gir og propeller. Elektriske fremdriftsmotorer er levert av Frydenbø Elmarin og to elektriske sidethrustere kommer fra Sleipner Motor.

DEKK
Tor Viking er utstyrt med to dekkskraner av fabrikat Palfinger der den lengst akter har en kapasitet på 65 tonnmeter og den lengst fram har en kapasitet på 33 tonnmeter. Begge kraner er levert av Bergen Hydraulic. Dekksutstyr ellers består av slepevinsj, låsplateholder, styrepinner, haikjeft, to tuggervinjer og to capstaner som alt er levert av MB Hydraulikk.

DIVERSE
Innredningsarbeidene er utførte av R&M Ship Interior og de elektriske installasjonsarbeidene av Frydenbø Elmarin. Møre Maritime har levert 3D-modelleringer og stabilitetsberegninger.

 
Lengde:   14,94 m
Bredde:   10,50 m
Verft: Bnr. 217 Sletta Verft
Rederi:   Arnøy Laks
Skipsdesign:   Sletta Verft
Aggregat: 2xScania DI13 75M, 426 kW Nogva Motorfabrikk
Gir: 2xHCE-258 Nogva Motorfabrikk
Propeller: 2xN4-260 4-bladet vribar Nogva Motorfabrikk
El-fremdriftsmotorer:   Frydenbø Elmarin
Sidetrustere: 2xelektriske Sleipner Motor
Dekkskraner: 2xPalfinger Bergen Hydraulic
Slepevinsj:   MB Hydraulikk
Låseplateholder:   MB Hydraulikk
Styrepinner:   MB Hydraulikk
Haikjeft:   MB Hydraulikk
Tuggervinsjer: 2 stk. MB Hydraulikk
Capstaner: 2 stk. MB Hydraulikk
Innredningsarbeider:   R&M Ship Interior
El-installasjonsarbeider:   Frydenbø Elmarin
3D-modellering:   Møre Maritime
Stabilitetsberegninger:   Møre Maritime
Rørgjennomføringer:   CSD Sealing Systems
Kabelgjennomføringer:   CSD Sealing Systems
Rørgjennomføringer:   Roxtec
Kabelgjennomføringer:   Roxtec
Brannslukkesystem: Inergen PG Flow Solutions
Brannvarslingssystem:   Nautus

Frode Rabbevåg

frode[a]maritimt.com