Statoil leier inn CHC Helikopter Service

Publisert: 13.05.2015


CHC Helikopter Service starter i disse dager opp en ny landbasert søk- og redningskontrakt for Statoil ut fra basen på Sola. Dette er et av to nye Airbus H225 søk- og redningshelikoptre som CHC nå skal operere for Statoil, går det frem av en pressemelding fra CHC.

De to Airbus H225-helikopterne har det mest moderne og avanserte utstyret som kan framskaffes for denne type operasjoner, for eksempel varmesøkende kameraer som gjør det mulig for mannskapet å finne savnede personer i dårlig vær og mørke.

Heli-One er CHC’s datterselskap og spesialister på tyngre helikoptervedlikehold og større overhalinger. Heli-One har i samarbeid med Statoil og CHC Helikopter Service utviklet nye og unike løsninger for hvordan innredningen i søk- og redningshelikoptrene skal være. Disse løsningene bygger på all den erfaring som finnes med denne type operasjoner i CHC Helikopter Service og i Statoil.

– Dette viser styrken i samarbeidet mellom CHC og Statoil og er et meget godt eksempel på hvordan et godt samarbeid mellom leverandør og kunde kan bringe fram de aller beste løsningene for sluttbrukeren, sier Arne Roland, administrerende direktør i CHC Helikopter Service.

De nye løsningene er blitt skreddersydd ved Heli-One i Stavanger, hvor blant annet kabinen tilpasses og utvides med rom som gjør det mulige  for medisinsk personell å behandle pasienter. For å forenkle og forbedre pasienttransporten til sykehus, er helikoptrene også utstyrt med bårer som er spesialtilpasset ambulanser for videre veitransport.      

– Disse ombygningene og tilpasningene gjør Statoils nye SAR-helikoptre til de mest avanserte redningshelikoptrene i verden, sier Eddie Lane, daglig leder i Heli-One Norge.

 

Han fortsetter: –  Det å redde liv i de mest krevende redningsoperasjonene krever raske helikoptre med høy ytelse. Med de modifikasjonene våre teknikere og ingeniører utfører, vil H225 være i stand til å møte de strengeste sikkerhets- og ytelseskrav selv under krevende værforhold.

 

 CHC Helikopter Service har i den senere tid utvidet flåten av redningshelikoptre og skal framover operere sju fartøy som skal drive med søk- og redningstjeneste (SAR).

–  Vi ser på denne utvidelsen av vår virksomhet innenfor søk- og redning som en solid bekreftelse på vår ledende posisjon i Norge innenfor dette området og vi opererer nå de mest moderne og avanserte redningshelikoptre som finnes i landet, sier Arne Roland.

 

Med denne utvidelsen befester CHC ytterligere sin posisjon som verdensledende leverandør av søk- og redningshelikoptre (SAR) offshore. I tillegg til den veletablerte SAR-operasjonen i Norge, leverer CHC også SAR-tjenester til kunder i Australia, Irland og Storbritannia.

– Vi er særdeles tilfredse med samarbeidet med Statoil for søk- og redningstjenester. Dette samarbeidet strekker seg flere tiår tilbake og vi håper at det vil fortsette i lang tid framover, avslutter Arne Roland.

Kim