Liberty of the Seas (05/2007)

Publisert: 27.05.2007 | Oppdatert: 30.12.2024
‹‹Liberty of the Seas›› ble overlevert 18. april til Royal Caribbean International. Hun tar nå plassen sammen med søsterskipet ‹‹Freedom of the Seas›› som det største cruiseskipet på markedet. Det tredje skipet i serien ‹‹Independence of the Seas›› vil bli levert i 2008.

SOUTHAMPTON Første stopp var Southampton der skipet ble vist frem for pressen og publikum. Dagen etter tok hun turen rundt Isle of Wight og deretter fortsatte turen til USA, der hun ankom New York før hun fortsatte til Miami. Første cruiset startet 19. mai og var et sju dagers cruise i karibien.

VERDENS STØRSTE Skipet er 339 meter langt, 38,6 meter bredt og når 63,7 meter over vannflaten, tar 4.375 passasjerer, har besetning på 1.365 og en bruttotonnasje på hele 158.000. Hun er klassifisert som DNV, +1A1, EO, RP, Passenger Ship, Unrestricted Service, Underwater Survey, TMON, W1.

FUN FACTS Under konstruksjonen gikk det med hele 340.000 m2 stålplater og 520 km med stålprofiler, 1 630 km sveisesøm og 420.000 liter maling. Det er 3.500 km elektrisk kabling, 160 km rør og 5 800 m2 vinduer. Det er 530 tonn vann i svømmebassengene, 1.800.000 liter ferskvann blir generert hver dag og 35 tonn isbiter per dag. Ombord er det en bysse over tre etasjer hvor ca 240 kokker jobber og som daglig tilbereder ca 12.000 tallerkenmåltider. Samlet dekksareal er på 165 mål - noe som tilsvarer 25 fotballbaner!

MASKINERI ‹‹Liberty of the Seas›› er drevet av seks dieselelektriske Wärtsilä 12V46C motorer som yter 75.600 kW, tre Azipod propeller som yter 42.000 kW og fire baugthrustere med en ytelse på 3 300 kW hver. Marsjfarten er ca 22 knop. Alf Lea & Co Brannvern har levert Amerex mo 260 EN3 brannslukkesystem for frityr i alle byssene om bord.

PROMENADEN Av fasiliteter om bord kan man finne en utrolig variert mengde, fra boksering til badeland på toppen av skipet. Mye fokus har vært lagt på promenaden som får flere nye restauranter, bl.a. ‹‹Sorrento’s›› pizzeria og ‹‹Ben & Jerry’s›› iskrembar. Den populære ‹‹Cafe Promenade›› får en egen bokbutikk inne i kaféen.

VANNPARK Mange av Voyager-kjenningene er tilbake, blant annet har man skøytebanen, klatreveggen og store badeanlegg. I Voyager-klassen har man bare to badeanlegg, mens her øker antallet til tre. I det nye anlegget kan man finne vannparken ‹‹H2O Zone››, som er en fantastisk interaktiv vannpark og som er spesielt opplagt for familier. Her kan man finne vannsklier, piper, vannkanoner og baner med ‹‹loops››. Om kvelden blir dette området forvandlet til en skulpturpark med det dynamiske lyssystemet. Surfeparken ‹‹FlowRider›› er et basseng på 32 x 40 fot som har en vegg der vann flyter opp og skaper en kunstig bølge, surfere kan slå seg løs her med vann som beveger seg med hele 113.550 liter i minuttet!

SPORTSBASSENG Et av tilbudene om bord er sportsbassenget i hovedanlegget. Som i Voyager-klassen er det to basseng side om side på dette dekket, men hos ‹‹Liberty of the Seas›› vil det ene bassenget bli brukt kun for atletisk vannsport. Det vil bli arrangert basketball, volleyball, synkronsvømming og distanseløp. Om kvelden vil designerne lokke passasjerer tilbake til nattklubb under åpen himmel. Det er et stort dansegulv mellom bassengene og RCI vil arrangere temafester og diskotek.

BOBLEBAD Ett av de mest spennende tilbudene om bord er nok de to boblebadene som er bygget ut fra siden av skipet ca 40 meter over vannflaten. De er ganske store og hver holder 16 personer, når man sitter i boblebadet så har man en fantastisk panoramautsikt. Alle anleggene vil for første gang operere med ferskvann, noe som legger større krav på vannbehandlingsanleggene, men gir større komfort for passasjerene.

VITALITY ‹‹Liberty of the Seas›› introduserer et nytt helseprogram som er designet for å gi deltakere fullstendig velvære i kropp, sinn og sjel. Vitality byr på en mengde aktiviteter, som bl.a. meditasjon, massasje med varme steiner og sykkelturer på land. RCI satser på å introdusere programmet til hele flåten før 2008.

BRYLLUP MED SPENNING I en utvidelse av det eksisterende tilbudet om å arrangere bryllup om bord vil ‹‹Liberty of the Seas›› tilby deg muligheten til å arrangere det ved eksotiske og spennende steder som toppen av en vulkan eller i en varmluftsballong. Det hele følges opp med en spennende bryllupsreise om bord på skipet.

NYTT FOR DE YNGRE Nå kan de yngre passasjerene få tilbringe tid hos Scratch DJ Academy der de lærer å mikse musikk av profesjonelle DJ’s. I tillegg er bonusprogrammet The Crown & Anchor Society åpent for deltakere under 18. Med dette programmet kan de oppnå fordeler gjennom cruise med Royal Caribbean’s skip.

STØRRE LUGARER ENN HOS ALLE ANDRE Lugarene om bord ‹‹Liberty of the Seas›› er større enn hos alle andre skip i flåten og hver eneste vil bli utstyrt med flatskjerm og trådløst nettverk. RCI har også tilrettelagt familievennlige lugarer som vil inkludere køysenger for barna og bad med badekar i tillegg til dusj. De nye lugarene er tilgjengelig i mange kategorier, bl.a. med utsikt til promenaden, sjøen eller vendt inn. Inkludert er også den største suiten du kan få om bord på et Royal Caribbean skip, nemlig presidentsuiten. Den er på hele 113 m2 og det er bare innendørs, balkongen gir 74,5 m2 ekstra (totalt 187,5 m2). Den har fire soverom, 4 bad og balkongen har boblebad, bar og utendørs spisebord.

ØKOLOGISK RENSING INSTALLERT Om bord har man fått installert topp moderne vannrensingsanlegg fra norske Scanship. Dette anlegget renser det skitne vannet til nærmest rent drikkevann, det separerte avfallet vil bli tørket og brent sammen med annet avfall. Det eneste som blir sluppet ut i sjøen, er vannet som har blitt renset, alt annet avfall blir overlevert når skipet er i havn.

GUDMOREN Gudmoren for ‹‹Liberty of the Seas›› er reisebyrå-agenten Donnalea Madeley fra Ontario. Dette er første gangen en agent fra et reisebyrå har blitt valgt til gudmor. Hun er også en av grunnleggerne av ‹‹Hands Across the Nations›› som jobber for å støtte samfunn i utviklingsland i Afrika og Sør-Amerika.

REDERIET Royal Caribbean Cruises Ltd. ble etablert i 1969 og er i dag et av verdens ledende cruiseselskap, selskapet eier og driver de to cruiserederiene Royal Caribbean International og Celebrity Cruises samt Royal Celebrity Tours. Royal Caribbean har med ‹‹Liberty of the Seas›› tilsammen 30 skip som seiler til 160 destinasjoner over nesten hele verden. Selskapet har en samlet passasjerkapasitet på ca 65.000 og innen utgang av 2009 over 82.000. Mer en 3,5 millioner personer ferierer hvert år om bord i Royal Caribbean Internationals og Celebrity Cruises skip.

VERFTET Aker Finnyards Turku har stått for konstruksjonen av ‹‹Liberty of the Seas››. Verftet har 2.000 ansatte og 2.500 arbeidere fra underleverandører. Aker Finnyards har også verft i Rauma og Helsinki, totalt har de 3 600 ansatte. Den maritime industrien i Finland sikrer 24.000 ansatte arbeid. Turku er et av fire verft i verden som kan konstruere skip i størrelsen til ‹‹Liberty of the Seas››, de er allerede i gang med å planlegge byggingen av neste generasjons gigantskip, ‹‹Genesis››.
 
UTSTYRSLISTE
Lengde o.a.: 339,00 m
Lengde p.p.: 38,60 m
Bredde: 16,00 m
Dypgang: 8,50 m
Dødvekt: 10,600 t
Bruttotonnasje: 158,000 t
Passasjerer: 4,375
Mannskap: 1,365

Kim