Gadus Njord (01/2014)

Publisert: 28.01.2014 | Oppdatert: 30.12.2024
Gadus Njord
15. november 2013 ble «Gadus Njord» overlevert fra Vard Brattvaag til Nordland Havfiske AS som er et datterselskap av Havfisk ASA. Tråleren er verftets byggenummer 789 og har design STX FV 01.

«Gadus Njord» er nummer to i en serie på tre trålere som skal leveres fra Vard til Havfisk i Ålesund. Tråleren er utformet primært for fangst av hvitfisk som torsk, sei og hyse, men har også kapasitet til reketråling. Den nye tråleren til Havfisk ASA er utviklet av Vard med spesielt fokus på miljø. Den bruker betydelig mindre drivstoff enn tradisjonelle trålere og har innebygd fiskemelsfabrikk. Vard har utnyttet designkonsepter fra offshorefartøy i utviklingen av den nye tråleren.

DÅP Lørdag 23. november ble «Gadus Njord» døpt ved trålerkaia i Stamsund. Gudmor er manskapssjef i Nordland Havfiske Inger Tove Liliand som ble assistert under dåpen av barnebarnet sitt Nora som var blomsterpike. – Jeg var veldig nervøs før dåpen, men nå er jeg veldig glad og stolt over å ha fått døpe en sånn flott båt. Det var ekstra artig at Nora fikk være blomsterpike, sier en stolt gudmor til Lofotposten.

HENTET ERFARING FRA OFFSHORE Man får virkelig følelsen av å være på et offshore fartøy når man kommer om bord i «Gadus Njord». Og det er heller ikke så langt fra sannheten dersom man ser på konstruksjon av det moderne fartøyet. Vard sitt unike design reduserer energibehovet i alle driftskondisjoner.

Skroget er designet med tanke på fartøyets drift og operasjonsmodus, eksempelvis effektivitet ved tråling der hastigheten er lav vil det være viktig med god tilstrømning til propellene og retningsstabilitet. I motsjø gir dette skroget betydelig mindre energiforbruk på grunn av sin utforming. Designkonseptet er levert på en rekke av Vard sine offshorefartøy de siste årene.

Agnar Juvik, senior prosjekt ingeniør ved Vard Design, har vært ansvarlig for utviklingen av fartøyets skipsdesign: – Ved å overføre erfaringer fra andre skipstyper, vil de nye trålerne få et uttestet skrog som gir redusert drivstofforbruk, jevnere hastighet og roligere sjøegenskaper. «Gadus Njord» og søsterskipene er de første to-propell, dieselelektriske trålerne som er bygget i Norge.

HMS, ENERGIEFFEKTIVITET OG KOMFORT Ifølge prosjektleder Lasse Stokkeland har man gjennomgående hentet erfaringer fra både offshore- og fiskerisiden for å utvikle et fartøy som skal være både effektivt, sikkert og svært behagelig for dem som har arbeidsplassen sin her.

– Bare det å ha dieselelektrisk fremdrift er ikke veldig vanlig i fiskeriflåten, og spesielt dette med dobbeltskru er nytt her til lands. Vi tok steget videre med dieselelektrisk for å utnytte potensialet med to propeller. Ellers er støynivået på hele fartøyet lavere; denne har en Silent-F klassifisering, noe som gjør at skipet er veldig stille i drift, som igjen gir bedre hvile til mannskapet, forklarer Stokkeland.

KVANTESPRANG Med inspirasjon fra offshore er også hele systemet om bord sydd sammen til ett system fra Vard. Dette gjelder vinsjer, motorsystem og mer. Man har tenkt energieffektivitet fra a til å både på fremdrift, frekvensstyring av fryseri, vinsjer og så videre. Ett eksempel er når vinsjene bremser så brukes bremsekraft på propellene.

– For rederiet er dette et kvantesprang i forhold til en aldrende flåte. Vi kunne ikke fått noen bedre samarbeidspartner enn Vard – som også har kontor her i byen. Vi snakker høyt sammen og kommer frem til det beste, presiserer Stokkeland.

TEKNOLOGI GIR EFFEKTIVITET Fartøyet er utrustet med fire generatorsett som produserer strøm til to elektriske fremdriftsmotorer. To-propellers installasjon gir en høyere virkningsgrad og lavere drivstofforbruk enn tradisjonelle installasjoner. Vinsjene vil være elektrisk drevne, noe som gir mulighet til regenerering av energi fra vinsjene i enkelte operasjonsmodus.

OPTIMALISERT FABRIKK «Gadus Njord» er utrustet med det siste inne fiskeletingsutstyr. Fabrikken er optimalisert med høy prosesserings- og innfrysningskapasitet, og har en kapasitet på 80 tonn i døgnet. En har målsetting om å øke fangst og bearbeide 10 % mer pr. dag enn på dagens sammenlignbare fartøy med samme mannskap. Fabrikken er utrustet for å hodekappe og sløye fisken, samt å kunne håndtere ferske leveranser til land. Fiskemelfabrikken gir mulighet til å benytte hele fisken. På denne måten sikrer man en bærekraftig utnyttelse av fiskeriene.

TUNGE OPERASJONER AUTOMATISERT Fabrikken er dimensjonert og konstruert for å oppnå optimale arbeidsforhold for mannskapet, og bevare kvaliteten på fisken. Tunge operasjoner som å tømme frysere og pakking er automatisert, en robot tømmer fryserne og blokkene pakkes i sekker og palleteres automatisk. Med en truck i lasterommet blir pallene med fisk trygt stablet.

KLASSE «Gadus Njord» er klasset i Det Norske Veritas med følgende notasjon: +1A1, STERN TRAWLER, ICE 1B (HULL), E0, CLEAN CLASS, silent-f, T_MON, BIS.

MASKINERI Hovedmotorene om bord «Gadus Njord» er to MaK 8M25C som hver yter 2450 kW ved 720 o/min, disse er koplet til to Twin Screw CP propeller med en vingediameter på 3500 mm. Hovedmotorene er levert av Pon Power, mens Scana Volda har levert propellene. Pon Power har også levert hjelpemotorene – to CAT C32 ACERT som hver yter 781 kW ved 1800 o/min, Stamford HCM634 generator samt CAT 4.4TWGM nødgenerator som yter 78,7 kW ved 1800 o/min. Ror og styremaskin er levert av Rolls-Royce Marine, mens Brunvoll har levert en tunnelthruster på 600 kW. Vard Electro har levert to elmotorer regulert av frekvensomformere som hver yter 2200 kW.

DEKK Seaonics AS har levert dekksmaskineriet som består av følgende: tre 55 tonns trålvinsjer, åtte 18 tonns sveipsevinsjer, tre 20 tonns gilsonvinsjer, to trålgalger, windlass, en 30 tonns nettrommel. Hjelpevinsjer er levert av Dimo, mens Brødr. Markussens Metallvarefabrik i Danmark har levert trålblokkene. Alfa-Cluj har levert elektriske vinsjer for lukene.

INNREDNING «Gadus Njord» er innredet for 25 personer. Lugarer og fellesrom tilfredsstiller dagens krav til komfort for mannskapet. Ved normal besetning vil hver av mannskapet ha egne lugarer.

Hvert rom er utstyrt med egen TV som også har internett man kan benytte via et lite trådløst tastatur. Man bruker også disse til kommunikasjon og annonsering mellom avdelinger og mannskap ombord i fartøyet.

ELEKTRONIKK Broa er utstyrt med det siste innen teknologi for både fremdrift, trålig, fiskeleting og overvåking. Styring av vinsjer og trålsystem er også enkelt og oversiktlig fra broen. Med egne trålsensorer har man full oversikt over fangsten og sikkerheten for mannskapet er også ivaretatt på høyeste plan.

Det er Vard Electro som har både levert og installert navigasjons- og kommunikasjonsutstyret om bord. Følgende utstyr er installert: Furuno FAR-2117 ARPA radar, Furuno FAR-2137S ARPA radar, 2xFuruno GP-150 GPS, Furuno SC-110 retningssensor, TECDIS 24VDC dual ECDIS, 2xAnschütz Standard 22 gyrokompass, 2xAnschütz repeaterkompass, 2xAnschütz digital repeater, Anschütz Pilotstar D autopilot, Olex plotter, Maxsea plotter, Skipper EML224 fartslogg, Furuno FCV-620 ekkolodd, Furuno FCV 30 ekkolodd, Simrad ES70 prosessor, Furuno FSV-85 sonar, Imagenex TS-337A trålsonar, Scanmar fangskontrollsystem, GILL OMC 139 vindmåler, 2xZP120N-6K UPS, Furuno FA-150 AIS, Kramer VP-12x8 VGA Matrix, Sailor 6130 LRIT, Sailor 6333C A3 GMDSS konsoll, Sailor 6301 MF/HF, Sirius-3 GMDSS navtex, Jotron TRON40S EPIRB, Jotron TRON45SX EPIRB, 2xJotron SART radartransponder, 3xSP3520 GMDSS VHF, Sailor 6110 Mini-C GMDSS, Sailor 500 FleetBroadband, 2xSailor 6222 VHF DSC, 3xSailor 6210 VHF.
HOVEDDATA
Lengde o.a. 69,80 m
Lengde p.p. 62,40 m
Bredde 15,60 m
Dybde til h.dk. 6,85 m
Max draft 6,85 m
Bruttotonnasje 3441 t
Brennolje 600 m3
Ferskvann 150 m3
Fryselager 1200 m3
Pakkelager 380 m3
Fiskemel 140 m3
Fiskekar 70 m3
UTSTYRSLISTE
 
Hovedmotorer: 2xMaK 8M25C á 2450 kW ved 720 o/min Pon Power
Hjelpemotorer: 2xCAT C32 ACERT á 781 kW ved 1800 o/min

1xStamford HCM634 generator
Pon Power
Propeller: 2xTwin Screw CP Ø3500 mm Scana Propulsion
Nødgenerator: 1xCAT 4.4TWGM, 78,7 kW ved 1800 o/min Pon Power
Elmotorer: 2x2200 kW Vard Electro
Ror/styremaskin:   Rolls-Royce Marine
Thrustere: 1xtunnelthruster, 600 kW Brunvoll
Dekkskraner: 3xservicekran TTS
Dekksmaskineri: 3xtrålvinsj 55 t, 8xsveipevinsj 18 t, 3xgilsonvinsj 20 t,

2xtrålgalger, 1xnettrommel 30 t, windlass
Seaonics
Hjelpevinsjer/høytrykkvasker:   Dimo
Elektriske vinsjer: YALE-RPE 5-6 Alfa-Cluj
Trålblokker:   Brødr. Markussens Metallvarefabrik
Anker/kjetting:   Naval Equipment & Services
Sylindrer/ventiler/HPU:   Dimo
Pumper:   ITT Norge/Allweiler
ICCP:   Corrosion & Water-Control
ICAF/bokskjølere:   VDL Klima
Kjøleanlegg:   Ing. Per Gjerdrum/VDL Klima
Startluftkompressorer:   Sperre Industri
Arbeidsluftkompressor:   Tamrotor
SCR:   Adnox
Ventilasjon:   Vard Accomodation
Hydroforsystem:   Allweiler
UV-filter:   Filtra
Ferskvanngenerator/oljeseparatorer:   GEA Westfalia
Lensevannseparator:   Goltens Oslo
Fabrikk:   Peder Stette
Samlebånd/fiskekar:   J L Bruvik
Fiskemelfabrikk:   Fjell Industries
Fryseanlegg:   Teknotherm
Verkstedsinnredning:   Constructor Norge
Verktøy/dreiebenk:   Tools Nord
Sveiseutstyr:   Møre Sveisesenter/Wilh. Tech. Solutions
Skumanlegg:   H.L. Skjong
Sentralstøvsuger:   Vard Piping
Kompaktor:   Delitek
Varmtvannskjele:   Ulmatec Pyro
Kjeler:   Alfa Laval
Rørsystemer:   WIS Installasjon
Varmforsinking rør:   Vestsink Varmforsking
Varmeveksler:   Ing. Per Gjerdrum
MOB-båt/davit/nautisk utstyr:   Brude Safety
Redningsflåter:   Viking Life-Saving Equipment
Rednings-/brannutstyr:   Brude Safety
Brannslukking:   Novenco
Hospital/medisinsk utstyr:   Medi 3 Shipmed
Green Passport:   Metizoft
Maling:   PCS Conctruction
Innredning/bysseutstyr:   Maritime Interior
Proviantkjøl:   Nilsen Frys og Kjøleteknikk
Vinduer/vindusviskere:   Bohamet
Vacuumtoaletter:   Jets
Landgang:   Gurskøy
LED-flomlys:   Luminell
Lanterner/kontroller/søkelys:   Tranberg
Tyfon/vinterisering:   Tranberg
Elektrisk installasjon/tavler:   Vard Electro
Brokonsoller/IAS/tankpeileanlegg:   Vard Electro
Navigasjons-/kommunikasjonsutstyr:   Vard Electro
Brennolje/smøreolje:   Bunker Oil
Finansiering:   Nordea
 

Kim