Jørneskjær (07/2018)

Publisert: 10.07.2018 | Oppdatert: 30.12.2024
Foto: Martec

I mai ble Jørneskjær overlevert fra Martec AS til Jørneskjær AS, Storebø. Fartøyet er byggenummer 12 fra Martec.

Selskapet Jørneskjær satser på leppefisk, og nybygget har spesialutstyr til denne type fiske. Leppefisken selges videre til et oppdrettsselskap. Båten kan også brukes til mer typisk fiske og fangst. Jørneskjær er bygget i GRP (glassfiber-armert plast), og er konstruert i henhold til spesifikasjoner og krav som oppfyller «Forskrift om fiske og fangstfartøy under 15 meter».

FORMSTØPT
Hytten er formstøpt i GRP, sandwichkonstruksjon, og kledd med vannbestandig, flammehemmende og lyddempende materiale i tak og vegg. Det er gummimatte på dørk for lett rengjøring, og ventilasjon i førerhuset med varmeapparat/defroster. Frontvinduer er utstyrt med justerbare defrosterdyser og vindusviskere. Det formstøpte GRP-skroget er dimensjonert i henhold til NBS Y26 og Y30

MASKINERI
Martec AS har levert fremdriftslinjen. Den består av en hovedmotor av type Yanmar 6CXBM-GT på 509hk, og ZF 286-gir med slureventil og strak aksling. Motor har mekanisk betjening av gir og gass, og instrumentering med analoge klokker. Propellanlegg er levert av West Mekan AS.

DIVERSE
Hydraulikkanlegg er levert av Sleipner Motor AS. Teinehaler er fra Hydema AS. Det er pumpe/sirkulasjonssystem for levende fisk med fordeling i fire tanker, oksygenanlegg med overvåking og automatisk balansering av oksygennivå i tankene samt sorteringsbord for leppefisk om bord.

Det elektriske anlegget er installert, og elektronisk utstyr levert, av Martec/Retronic. Båten er utstyrt med blant annet Simrad-utstyr som RS35DSC VHF, AP44 autopilot, NSS evo3 16” kartplotter inne, evo3 7” kartplotter ute, 4G-radar og multi-
stråle ekkolodd.

HOVEDDATA
Lengde o.a.: 8,50 m
Bredde: 3,26 m
Dybde i riss: 1,33 m
Lettskipsvekt: 5,5 t
Lasterom: 2,2 m3
Fart: 20-27 kn
UTSTYRSLISTE
Hovedmotor: Yanmar 6CXBM-GT, 509 hk Martec
Gir: ZF 286 Martec
Propellanlegg:   West Mekan
Hydraulikkanlegg:   Sleipner
Teinehaler:   Hydema
Elektrisk anlegg:   Martec/Retronic
Navigasjon:   Martec

Kurt Vadset