USV Challenger 2025-07
USV Challenger 2025-07
Astilleros Gondan i Spania leverte 6. mai 2025 det ubemannede subsea-fartøyet USV Challenger til selskapet USV AS i Haugesund med Solstad Offshore, Østensjø Rederi og DeepOcean som partnere. Det nye fartøyet skal utføre havbunnsundersøkelser, subsea inspeksjon i tillegg til reparasjoner og vedlikehold av offshoreinstallasjoner og er bygg nummer C506 ved verftet.
USV Challenger vil bli operert av Remota AS og vil bli fjernstyrt fra land og utstyrt med en rekke autonome funksjoner. Fartøyet kan operere og håndtere fjernstyrt drift under tøffe værforhold. Under operasjoner vil både mannskap og ROV-operatører sitte i samme fjernstyrte operasjonssenter på Killingøy ved Haugesund. Den har også muligheter for å ta med et mannskap på inntil fire personer.
KAN OPERERE ALENE
– USV-en er i stand til å gjennomføre egne subseaoperasjoner offshore, men den kan også være et svært kostnadseffektivt supplement til større subseafartøy. I stedet for å mobilisere store fartøy for hver eneste oppgave offshore, kan operatører dra nytte av USV-en og fartøyets ROV for deler av subsea installasjons-, undersøkelses- og IMR-oppgavene. Ved å redusere behovet for gjentatte transitter med større fartøy kan USV-en gi betydelige kostnadsbesparelser og bli et mer økonomisk og effektivt alternativ for et bredt spekter av offshoreoperasjoner, sier Øyvind Mikaelsen, konsernsjef i DeepOcean.
ULIKE SUBSEATJENESTER
USV Challenger vil bli utstyrt med en helelektrisk ROV med hydrauliske funksjoner og som kan operere ned til 1500 meters havdyp. Den vil ha en betydelig verktøypakke som gjør ROV-en i stand til å utføre en rekke ulike subseaoperasjoner.
ROVen er utstyrt med kartleggingssensorer for undersøkelser av rørledninger, kartlegging av havbunnen og årlig inspeksjonsarbeid, inkludert gjennomføring av målinger og rengjøringsarbeid. Den kan også være en såkalt "fly-out" ROV som bidrar med visuell inspeksjonsstøtte for en større verts-ROV i travle, trange eller risikofylte operasjonsområder. ROV-en kan også utføre 3D-scanning av subseautstyr.
24 METER LANGT
USV Challenger er designet av Salt Ship Design på Stord, har en total lengde på vel 27 meter og er 7,5 meter bredt. Fartøyet er utstyrt med et diesel-elektrisk hybrid fremdriftssystem og batteripakke som gjør det ubemannede skipet i stand til å operere offshore i opptil 30 dager uten lading eller etterfylling av drivstoff. Fartøyet skal inn på et langtidscharter for DeepOcean og blant annet utføre oppgaver for Aker BP.
KLASSE
Det nye fartøyet er klasset i DNV og har fått notasjonen +1A Battery(Power) Cyber secure(Essential) E0 ER(SCR) R2. USV Challenger er registrert i Ordinært Norsk Skipsregister (NOR) med Haugesund som registreringshavn.
MASKINERI
Fartøyet er utstyrt med to hovedgeneratorer, begge av typen D16 og levert av Volvo Penta. Fremdriften skjer ved hjelp av to azimuth-thrustere av typen SRP 150 FP fra Schottel. Schottel har også levert en thruster for manøvrering av typen SPJ 57RD.
Lengde o.a.: | 27,29 m | |
Bredde: | 7,5 m | |
Bruttotonnasje: | 230 t | |
Nettotonnasje: | 91 t | |
Dødvekttonnasje: | 54 t | |
Hovedgeneratorer: | 2xD16 | Volvo Penta |
Fremdriftsthrustere: | 2xSRP 150 FP | Schottel |
Manøvreringsthruster: | SPJ 150 FP | Schottel |
Skipsdesign: | Salt Ship Design | |
Klasseselskap: | DNV | |
Brannslokkesystem: | Vanntåke | PG Flow Solutions |
Brannslokkesystem: | Gass | PG Flow Solutions |
Rørgjennomføringer: | CSD Sealing Systems | |
Kabelgjennomføringer: | CSD Sealing Systems |
Lignende skip
-
Reach Remote 1 2025-05
08.05.2025 -
Multi Electric (04/2023)
11.04.2023 -
Mowi Challenger (05/2021)
18.05.2021 -
Kreuz Challenger (03/2018)
09.03.2018 -
Deep Explorer (03/2017)
17.03.2017 -
Ronja Challenger (06/2016)
14.06.2016 -
Restless Challenger (11/2014)
21.11.2014 -
Normand Subsea (10/2009)
10.11.2009 -
Stril Challenger (08/2009)
01.10.2009 -
Olympic Challenger (09/2008)
01.09.2008 -
Island Challenger (06/2007)
27.06.2007 -
Geo Challenger (05/2006)
17.05.2006