Bjørkåsbuen (04/2010)

Publisert: 29.04.2010 | Oppdatert: 30.12.2024
Bjørkåsbuen
Skrovnesfisk AS ved Jens E. Bjørkås Johnsen, Båtsfjord, mottok sin nye Selfa Speedsjark 35’ 5. mars. Sjarken har fått navnet «Bjørkåsbuen», og er byggenummer 240 fra verftet.

TOPPFART 26 KNOP «Bjørkåsbuen» erstatter rederens Selfa Speedsjark 32’ som han fikk overlevert for to år siden. Med den nye båtenskal det drives med line, garn og teinefiske utenfor Båtsfjord. Fartøyet er bygget etter norske regler for merkeregistrerte fiskefartøy over 6 meter. Krengeprøve og stabilitetsrapporten viser god stabilitet for alle typer konvensjonelt kystfiske samt for bankfiske. Toppfart for nybåten er 26 knop, normal marsjfart er 20 knop. Fartøyet er svært godt rigget for teine og linefiske. I tillegg har reder fått laget et arrangement som både gir plass til tørkeskap med radiator på babord, og svært god plass rundt den store linehaleren på styrbord side. Framme i baugen har fartøyet innmontert ballasttank for enda bedre haleegenskaper og stabilitet. Dekkslengde styrbord er 6,4 meter og arealet på akterdekket er 21 m2. Romluken er laget i aluminium, og det kan lastes og losses 12 containere fra det 12 m3 store, vanntette lasterommet. I tillegg er det to fiskeluker som letter håndteringen av fisk.

MASKINERI Motoranlegget består av en Cummins QSC 8,3M dieselmotor på 500 hk ved 2600 o/min, koblet til et West Mekan propellanlegg via ZF sluregear. Sleipner Motor har levert Radice fast propell. Våt eksos. 2’’ spylepumpe er type Johnson. Det er kamera som overvåker maskinrommet fra styrehuset. Defa landstrømanlegg er montert og 24 V elanlegg er montert av verftet og godkjent av Elpro AS.

DEKK På dekk er det en linekveiler fra Lorentzen, ME40-800 kilo for automatisk avangling av fisk, og den skal også brukes til å hale teiner for kongekrabbe. Av videre utstyr er det stampeskjerm, dobbelt linesetter og hydraulisk sløyekar fra Lorentzen. Sleipner hydraulisk sidepropell i baug styres med trinnløs hastighet fra konsoll oppe under tak på akterdekket. Det er tre stk tilkoblinger for juksamaskiner.

INNREDNING «Bjørkåsbuen» har messe på dekk for fire personer. Førerposisjonen på styrbord side er moderne og ergonomisk med integrerte flatskjermer, joystikkstyring og god sikt. Recaro NorthSea førerstol. Separate defrosterdyser på frontvinduer, førerplass og i lugar. Pentry er utstyrt med elektriske kokeplater, vask, kjøleskap og god skapplass. Forut i lugaren er det to faste køyer, samt kleskap. På styrbord side i lugaren finner man toalettrom med dusj.

ELEKTRONIKK Det elektroniske utstyret består av Simrad NSE ekkolodd, Simrad NSE radar, ComNav autopilot med interface mot sidepropell, Simrad NSE72 og NSE70 VHF, Olex kartsystem med kart, ProNav AIS, Victron 3000 W Inverter, JRC GPS gyrokompass, Simrad Vindføy.
HOVEDDATA
Lengde o.a. 10,65 m
Bredde 3,84 m
Dekksareal 21 m2
Lastekapasitet 12 m3
Brennolje 2x500 l
Ferskvann 175 l
UTSTYRSLISTE
 
Hovedmotor: Cummins QSC 8,3M, 500 hk, 2000 o/min Cummins Norway
Sluregear: ZF KGK Norge
Propelleranlegg:   West Mekan
Fast propell: Radice Sleipner Motor
Sidepropell:   Sleipner Motor
Spylepumpe:   Johnson
Linekveiler: ME40-800 kg Lorentzen Hydraulikk
Hydraulisk sløyekar:   Lorentzen Hydraulikk
Dieselvarmer:   Webasto
Skipperstol: Recaro NorthSea Brødr. Hukkelberg
Elektronisk utrustning:   ProNav/MobilData Båtsfjord
Montering elektronisk utstyr:   MobilData og verft
Xenon-lys/lyskaster:   Polarlight
Redningsutstyr:   Erling Haug
 

Kim