Ordinat (06/2003)

Publisert: 10.06.2003 | Oppdatert: 30.12.2024
Ordinat
Fitjar Mekaniske Verksted har levert den kombinerte snurper/tråleren «Ordinat» til Økland Fiskebårederi i Bergen som sitt byggenummer 26. «Ordinat» er det tredje søsterskipet i en serie som Vik-Sandvik AS har stått for designet av. Tidligere har verftet levert «H. Østervold» og «Hardhaus» av samme design.



De tre fartøyene er stort sett identiske. «Ordinat» er 68,80 meter lang, 13,80 meter bred, og har skrog bygget ved Vyborg Shipyard i Russland. På grunn av isproblemer i Østersjøen sist vinter ble slepingen til Norge noe forsinket, men skipet ankom utrustningsverftet i midten av mars. Da hadde det vært nødvendig med isbryter foran for å få skroget ut i åpent hav.

ERSTATTER «GAMLEBÅTEN» «Ordinat» erstatter rederiets «gamlebåt» med samme navn – selv om det kanskje er synd å kalle en båt bygget i 1998 for «gammel». Den gang hadde den navnet «Lie Inovation» og var eiet av Lie Management, for den ble solgt videre til Island og gikk der i ett år som «Oli i Sandgerdi» før den omsider havnet hos Okland Fiskebåtrederi på Kokstad. «Ordinat» har i det alt vesentlige de samme løsninger, funksjoner og utstyr som «H. Østervold» og «Hardhaus». Hovedmaskineriet er det samme, hovedmotor fra Wärtsilä modell 9L32 som yter 6000 hk. Maks fart er oppgitt til 17 knop. Men det som skiller «Ordinat» fra søsterfartøyene, er at rederen har valg å satse på RMS automasjon fra Bjørge Steinco. Dette er et system som blant annet styrer kraftforbruket om bord, og det er både besparende og forenklende. Til nå er slike systemer mer vanlig på offshorefartøyer.

LEVERANDØRENE Leverandørlisten for «Ordinat» omfatter de mest kjente selskapene. Wärtsilä har i tillegg til hovedmotoren levert gir og propeller, mens ror av den konvensjonelle typen er levert av skrogverftet. Hjelpemotorer kommer fra Mitsubishi og Stamford. Det elektroniske utstyret er levert av NSI Svein Haukvik AS. Maritime Montering har stått for innredning og møbler, det omfatter også bropulter, bysseutrustning og isolasjon. Sidepropeller er fra Brunvoll AS, mens vinsjer er fra Rapp Hydema og trålblokker kommer fra Karmøy Winch AS, for å nevne noen av leverandørene.

KONSENSJONER «Ordinat» har konsesjon for makrell, lodde, sild, brisling og kolmule. Den har RSW-anlegg levert av York Marine, og i hele prosjektforløpet har det vært tett kontakt mellom verft, rederi og leverandør om dette. Løsningen man har valgt omfattet store kompressorer som gir rask nedkjøling av fangsten. Det er også energisparende ved at motoren kan gå på lavt turtall.

VERFTET Fitjar Mek. Verksted må trolig være Norges mest ekspansive for tiden. Det er ikke mange år siden det bare hadde 11 ansatte, men etter at DOF Industrier AS overtok 70 prosent av aksjene har det foregått en storstilt oppgradering, og nybygget har kommet så å si som perler på en snor. Etter leveringen av «Ordinat» gikk verftet løs på nye oppdrag. Bygg 27 blir en ny «Møgsterfjord» til Austevoll Havfiske AS, og deretter kommer utrustning av en ny supplybåt. Begge skal ferdigstilles og leveres i løpet av året. Skroget til «Møgsterfjord» er også bygd ved Vyborg Shipyard, mens offshorefartøyet kommer fra et verft i Ukraina. Over nyttår skal verftet bruke sine ressurser på en ny «Libas», og skroget til denne er under bygging ved Vyborg Shipyard. Dette blir et revolusjonerende nytt fiskefartøy på 94 meter, og med en fart på hele 21 knop. Overlevering av dette er planlagt sommeren 2004.
HOVEDDATA
Lengde o.a. 68,80 m
Bredde 13,80 m
Dybde til 1.dk. 9,00 m
Dybde til 2. dk. 6,50 m
Lastekapasitet RSW 1955 m3
Brennolje 475 m3
Ferskvann 55 m3
UTSTYRSLISTE
 
Hovedmotor: 9L32 Wärtsilä
Gir:   Wärtsilä
Propell: CP 100 Wärtsilä
Ror:   Vyborg Shipyard
Styremaskin: Tenfjord SR 662 Rolls-Royce Marine
Sidepropeller: FU-63-LTC-1550 700 kW Brunvoll
Hjelpemotor: Mitsubishi S12A1-MPTA/Stamford HCM634H2 Diesel Power
Pumper:   Allweiler
Kompressorer:   Sperre
Separatorer:   Westfalia
Rørsystemer:   Skarveland Rørsystemer
Ferskvannsgenerator:   Norsk Atlas
Ventiler:   Brødrene Dahl
CO2-anlegg:   Alf Lea
Elektriske installasjoner:   Asator
Hovedtavler:   Asator
Sanitæranlegg:   Eikefjord Mekaniske Verksted
Automasjonsanlegg:   Bjørge Steinco Tech.
Vinsjer:   Rapp Hydema
Trålblokker:   Karmøy Winch
Kraner:   Z-Marine
Anker/kjetting:   Sotra Marine Produkter
Livredningsutstyr:   Mare Safety/Erling Haug
Utvendige dører:   Libra Plast
Vinduer:   Marine Aluminium
Lanterner:   Tranberg
Kjøle/fryserom:   Sunnhordland Ventilasjon
Vakuumanlegg:   Optimar
Hydraulikk:   Eikefjord Mekaniske Verksted
RSW:   York Refrigeration
Maling:   Hempel Nordic
Elektronisk utstyr:   NSI Svein Hatvik/Sperry Marine
Komplette innredninger levertog montert:   Maritime Montering
Vaskeriutstyr:   Miele
 

Kim