Øyåd (04/2002)

Publisert: 07.03.2002 | Oppdatert: 30.12.2024

 
Øystein Jensen, 9151 Storslett overtok 8. mars sin nye sjark «Øyåd» fra Selfa Arctic Trondheim AS. Dette var bygg nr. 141 fra verftet og båten skal drives i helårsdrift med passive redskap.

Fartøyet er arrangert med en lugar forut med tre faste køyer. I messe er det montert en Pyro oljeovn. I dørken er installert Selfa Dørkvarmeanlegg. Dette holder sjarken varm og tørr. Styrehuset er bygget helt ut i babord side.

MASKINERI

Akter er det montert en Nogva Deere motor på 6,8 liter som yter 154 hk v/2400 o/min. Motoren er montert på gummidempere for å få så lavt støynivå som mulig. Geartype er Nogva AGF-gear. Propellanlegg er også fra Nogva. Landstrømanlegget er av type Ladac.

DIVERSE

Garninnhaling skjer med en Rapp Hydema HSH-06, garngreiing med en Rapp Hydema HGA-005 opphengt i eget glidesystem. Det er montert tre kontakter for juksamaskiner. Lyskaster på 250 w er av type Seematz. Redningsflåtene er av type RFD fra Erling Haug AS.

For optimal trim av fartøyet er det montert Selfa kontroll-ballastanlegg, hvor fartøyets trim og totalvekt kan styres fra styrehuset. Fangsten oppbevare i seks Selfa-containere i lasterom.

I styrehuset er det montert en Robertson autopilot AP-35, Koden 3641 radar, Koden CVS 8841 ekkolodd, Sailor RT-2048 VHF, Pioner radio/CD-spiller, alt montert og levert av verftet, som også har levert og installert elektriske installasjoner.

Det er også installert en 14’’ TV/video ombord.

Kim