Vesttind (02/2003)

Publisert: 10.02.2003 | Oppdatert: 30.12.2024
Vesttind
Lørdag 18. desember leverte Solstrand AS i Tomrefjord sitt største nybygg til nå. «En praktfull skute» var reder Jan Steffensen fra rederiet Havfisk AS, Melbu, sin kommentar da han overtok «Vesttind», som er verftets byggenummer 76.

Med en prislapp på ca. 170 millioner kroner er det blitt en 70 meter lang kombinert ferskfisk- og reketråler som har sett dagens lys. Den er designet og konstruert av Skipsteknisk AS i Ålesund, med skrog bygget ved Celik Tekne Shipyards i Tyrkia. Dette er for øvrig det andre skroget Solstrand henter fra det tyrkiske verftet, men to til er allerede bestilt, forteller prosjektleder Arne Tennøy til Maritimt Magasin.

ELEKTRISKE VINSJER Det kanskje mest spesielle ved nybygget, er at den er utstyrt med elektriske vinsjer. Slike vinsjer har vært i bruk i mange år av utenlandske redere, men det er relativt nytt på det norske markedet. De elektriske vinsjene er levert av Aker Rogne i Brattvåg, og for øvrig er båten utrustet for å tråle med trippeltrål. Styringssystemet er også helt nyutviklet, og de fleste motorene er frekvensstyrte. Dette, i kombinasjon med et totrinns gear og flytende frekvens på akselgenerator gjør at det er store forventinger til energisparing om bord. I tillegg til de økonomiske gevinstene av dette vil det også bli en meget behagelig båt med tanke på støy og vibrasjoner. Dekkskraner er levert av ABAS Aukra.

STOR FRYSEKAPASITET Bredden på båten er 14,6 meter, og har lastekapasitet beregnet for fryselast på knapt 1000 kbm. Fangsten fryses enten i platefrysere eller i frysetunnel, og den totale innfrysingskapasiteten er 60 tonn i døgnet. Leverandør av fryseanlegget er Midt-Troms Kjøleservice AS.

FREMDRIFT Hovedmotoren, som sammen med gear og propellanlegg er levert av Wärtsilä, Finland, har en kapasitet på 8200 hk. Den totale generatorkapasiteten inklusiv hjelpemotorer er på ca. 5000 kW. Hjelpemotor er levert av Diesel Power AS, og er av typen Mitsubishi. Maritim Motor har utført komplett fremdriftsanlegg og mekanisk montering av vinsjene. Styremaskin, tankpeiling og sidepropeller er levert av Rolls-Royce, Ulsteinvik, Maskinromspumper er levert av Allweiler, HT hydraulikk, aggregat etc av Odim Hydraulik, Ulsteinvik, separatorer og ferskvannsevaporatorer av Alfa Laval og eksoskjele av Pyro. Start- og arbeidsluftkompressorer er fra Sperre, eksoskompensatorer fra Reidar Pedersen og lensevannsseparatorer fra Global Enviro, Ulsteinvik.

INNREDNING OG SIKKERHET R&M Industrier AS har levert og montert det meste av innrednings- og isolasjonsarbeidet. Maling er fra Jotun. Utvendige dører er fra Nor-Pro, styrehusdører fra Libra Plast og vinduer fra Marine Aluminium. Vindusviskere er levert av O. Solhaug. Vaskemaskin og tromler er fra Radio- og TV-service, Vestnes, type Miele, ventilasjonsanlegg fra Aeron Miljøteknikk og ventiler, sanitærutstyr og radiatorer er levert av Br. Dahl. Vacuumtoalett er fra Jets Systemer. Maritime Partner har levert styrehusstoler og mob-båt, mens bropult er fra Elpro Industrier AS, Agdenes. Mare Safety har levert magnetkompass, bysseutstyr og div. innredning. Redningsutstyr er fra Koppernæs, og CO2 brannslukning er fra Heien Larsen. Fossen Shipping har levert anker og kjetting. E. Haug i Kristiansund har levert ankerwire og trålblokker.

ELEKTRISK De elektiske installasjonene om bord er utført av Vik Elektro i Tomrefjord, som også har levert underholdningsutstyr, alarm og lanterner.
HOVEDDATA
Lengde 70,00 m
Bredde 14,60 m
Lasterom ca 1000 m3
UTSTYRSLISTE
 
Hovedmotor:   Wärtsilä
Gear:   Wärtsilä
Proeller:   Wärtsilä
Styremaskin:   Rolls-Royce
Sidepropeller:   Rolls-Royce
Hjelpemotorer:   Diesel Power
Separatorer/evaporatorer:   Alfa Laval
Eksoskjele:   Pyro
Eksoskompensatorer:   Reidar Pedersen
Start-/arbeidsluftkompressorer:   Sperre
CO2 brannslukkeanlegg:   Heien Larsen
Tankpeileanlegg:   Rolls-Royce
Pumper:   Allweiler
Lensevannseparatorer:   Global Enviro
Ventilasjonsanlegg:   Aeron Miljøteknikk
Skrog:   Celik Tekne
Maling:   Jotun
Dekksvinjer:   Aker Rogne
HT hydraulikk, aggregat   Odim Hydraulikk
Fittings:   GS-Hydro-Norge
Dekkskraner:   ABAS Crane
Fryse- og kjøleanlegg:   Midt-Troms Kjøleservice
Anker-/kjetting:   Fossen Shipping
Landgang:   Hydro Marine Aluminium
Ankerwire, trålblokker:   Erling Haug
Verktøyskap:   Lindseth agenturer
Utv. dører:   Nor-Pro
Styrehusdører GRP:   Libra Plast
Vinduer:   Marine Aluminium
Vindusviskere:   O. S. Solhaug
Lanterner:   Tranberg
MOB-båt:   Maritime Partner
Livbåtdavit:   Mjosundet Båt og Hydraulikk
Rednings-/nautisk utstyr:   Koppernæs
Batterikasser:   Anda-Olsen
Magnetkompass:   Mare Safety
Innredning og isolering:   R&M Industrier
Gulvbelegg, dørkmasse:   S.O. Misund
Vacuumtoalett:   Jets Systemer
Byssemaskiner: type Beha-Hedo Mare Safety
Bropulter:   Elpro Selva
Styrehusstoler:   Maritime Partner
Vaskemaskiner:   Radio og TV Service/Miele
Sanitær/radioator/ventiler:   Br. Dahl
Elektriske installasjoner:   Vik Elektro
 

Kim