Siem Pearl (09/2009)
Siem Pearl (09/2009)
Publisert: 01.10.2009 | Oppdatert: 30.12.2024
Siem Offshore tok den 9. september over det nye AHTS skipet «Siem Pearl» bygd ved Kleven Verft AS. Skipet er av Vik-Sandvik - VS 491 CD AHTS design. Fartøyet er verftets byggenummer 327 og ble døpt den 28. august.
LANG REKKE «Siem Pearl» er den første av til sammen åtte skip som Kleven Maritime skal bygge for Siem Offshore. Alle disse skal bygges ved Kleven sine avdelinger og har samme design som «Siem Pearl». I tillegg skal Kleven Maritime bygge ytterligere to skip i samme serien til Singa Star. Det blir med andre ord en hektisk periode for arbeiderne til Kleven. Det var imidlertid fryktet at Siem Offshore kunne komme til å kansellere alle kontraktene som en følge av manglende garantier for betaling. Dette løste seg etter at Garanti-Instituttet for Eksportkreditt kunne gi Kleven Maritime garantier om at de ville få pengene sine. Passende nok for både Kleven og Siem, ble nyheten offentliggjort på Nor-Shipping messen i Lillestrøm.
VINDFULL SOMMER Det har blåst hardt rundt reder i Siem Offshore, Kristian Siem, den siste tiden. Like etter at nyheten om at finansieringen for de nye skipene var i orden, gikk rederiet ut og sa de ville bytte ut norsk mannskap med utenlandske. Norsk mannskap var for dyre i drift. Noen uker senere gikk Kristian Siem ut i media med knallhard kritikk mot Rolls-Royce og Hydramarine. Siem hevdet at disse underleverandørene ikke hadde gjort jobben sin på flere av rederiets flerbruksskip, og at dette hadde kostet rederiet dyrt. Anders Almestad, som leder offshoredivisjonen i Rolls-Royce Marine, har bekreftet at de har hatt monteringsproblemer med en 360-graders roterende framdriftspropell, og at dette har rammet flere kunder.
Så ble det stille en uke, før Kristian Siem kom med ny uttalelse. Denne gangen fortalte han at de vurderte å flytte avdelingen på Rovde til Kristiansand pga. mangelfull kompetanse på Rovde. Dette fikk arbeiderne til å reagere kraftig og det endte med at Siem uttalte seg til media på følgende måte: - Jeg har uttalt offentlig at vi har slitt med å finne profesjonelle folk for å bygge opp en større organisasjon på Rovde. Det er et faktum, og det er en uttalelse som jeg ikke ber om unnskyldning for. Jeg beklager imidlertid hvis noen av våre medarbeidere på Rovde har oppfattet min uttalelse som en kritikk av dem, hvilket ikke var tilsiktet. Det er blitt referert til at jeg er misfornøyd med innsatsen på Rovde og at jeg har beskrevet medarbeiderne som udugelige, hvilket ikke er riktig og ren feilinformasjon, uttalte Siem.
FLAGGER HJEM Det har imidlertid ikke bare vært negativ oppmerksomhet knyttet til Kristian Siem den siste tiden. Nylig bestemte han seg for å flagge hjem flåten til Norge etter mange år under sveitsisk flagg. - Dette er en svært gledelig beslutning. Siem Offshore vil på denne måten bidra til å styrke verdiskapingen og sysselsettingen i det norske maritime miljøet. Beslutningen vil også ha positive effekter for det øvrige norske maritime næringslivet, og jeg håper flere vil følge Siems eksempel, sier nærings- og handelsminister Sylvia Brustad. Flere andre rederier vurderer også den nye norske tonnasjeskatteordningen. Dette viser at regjeringen langt på vei har lykkes med å få redere til å tro på Norge som base for flåtene. - Vi kan ikke forstå at regjeringen har etablert dette nye regimet for så å endre på det igjen. Så den sjansen tar vi. Og når vi nå velger å gjøre det, kan vi flytte hele vår driftsorganisasjon og drive flåten fra Norge. Vi synes det er en fordel å ha den landbaserte organisasjonen på ett sted, sier Siem til Aftenposten. Siem vil nå flytte hjem en stor flåte av supplyskip, ankerhåndteringsfartøy og andre offshorefartøy.
DÅPEN Etter disse uttalelsene var det stille fra rederiets side. Rederiet begrunnet dette med at de ønsket at bråket skulle roe seg litt etter den siste tiden. Ingen fra rederiet var derfor tilgjengelige for intervju i lengre tid, men under dåpen møtte Kristian Siem personlig opp for å overvære seremonien. Her hedret han arbeiderne ved Kleven Verft. - Når jeg ser utover kaien i dag, ser jeg mange arbeidere som bør være stolt over seg selv. Dere har gjort en fantastisk jobb med skipet. Så er det dessverre slik at noen arbeidere hos enkelte underleverandører gjør et elendig stykke arbeid. Dette koster oss millioner av kroner, i tillegg blir ryktet vårt satt på spill. Det er også en fare for sikkerheten til mannskapet. Hvis et av våre skip fungerer som hovedskip i et slepeoppdrag, og de er midt i en kritisk fase av en operasjon og plutselig må avbryte, kan de sette liv i fare, sa Siem. Verftsdirektør Ståle Rasmussen tolket ikke utspillet som kritikk mot dem. - Nei, her har vi med en aktør som ønsker å levere prima produkt til kunder. Dette ser vi mer på som en streben etter kvalitet, sa Rasmussen. Kristian Siem ønsket imidlertid ikke å stille opp til intervju etter dåpen hos noen form for media. Dermed står svaret om hva som skjer på Rovde fortsatt ubesvart.
SKIPET «Siem Pearl» og søsterskipene er AHTS fartøy med svært høy kapasitet, designet for tauing, ankerhåndtering, dypvannsinnspeksjoner og konstruksjonsarbeid. I tillegg kan de laste nødvendig utstyr for offshoreindustrien verden rundt. Fartøyet har Clean Design, er miljøvennlig og er optimalisert for lavt drivstofforbruk gjennom hybrid dieselelektriske og mekaniske arrangement. Siem skriver på sine nettsider at slike arrangement kombinert med formen på fartøyet og SCR, gir ekstremt lave utslipp. Fartøyet er også designet for dypvanns- og ROV-arbeid og er utstyrt med de siste av krav fra oljeindustrien med fokus på HMS for effektivt arbeid og maksimal sikkerhet både for mannskap og last.
KLASSE Skipet er klasset i Det Norske Veritas med klassenotasjon DNV +A1, ICE C, TUG, Supply Vessel, EO, SF, Dynpos AUTR, Comf-V(3), Oil Rec, Naut OSV(A), Clean Design, DK(+), HL(2,8), T-mon, Bis, LFL*. Skipet vil føre norsk flagg.
MASKINERI Fremdriften til «Siem Pearl» besørges av et semi dieselelektrisk hybrid system bestående av to Wärtsilä 16V32 hovedmotorer som hver yter 8000 kW. Disse driver propellanlegget bestående av to Wärtsilä LIPS CP propeller med dyse. Motorene er koblet til gear av type Wärtsilä SCH105-SDC63 med PTI. På denne PTIen vil en elektrisk motor bli installert, som har en kapasitet på 2400 kW. Videre er motoren koblet til to akselgeneratorer hver med en kapasitet på 3400 kW. Hjelpemotorer er to Caterpillar 3516TA C på 2100 kW hver og havne-/nødgeneratoren er på 425 ekW og er av type Caterpillar C18. Brunvoll AS står for leveransen av 2 stk tunnel thrustere forut av type FU-80-LTC-2250-1000 kW og 2 stk akterut av type FU-74-LTC-2000-880kWi tillegg til azimuth thruster av type AR-63-LNC-1650-830kW. Ror og styremaskin er levert av RRM Steering Gear.
DEKK De to slepevinsjene til «Siem Pearl» har en kapasitet på 500 tonn hver og er levert av RRM Deck Machinery. Disse kan tilsammen laste 9200 meter vaier. Ankerhåndteringstrommelen har en maksimal kapasitet på 500 tonn og kan laste 7780 meter vaier. Videre har RRM Deck Machinery levert to tuggervinsjer med 24 tonn trekkraft hver, med 600 meter vaier. Det er montert to capstaner, hver med kapasitet på 17 tonn. I likhet med tuggervinsjen, er det også montert en på styrbord, og en på babord side av dekket på fartøyet. I tillegg er det montert to sekundære vinsjer som hver kan klare 170 tonn. «Siem Pearl» har også fått montert to kraner på dekk. Den ene er en knuckle boom crane på 3 t/15 m plassert på styrbord side. Den andre er en elektronisk hydraulisk knuckle jib crane som kan løfte 10 tonn ved 18 meter. Denne er spesielt montert for ROV operasjoner og er montert på babord side. Kranene er levert av MacGregor Hydramarine AS. En 120 tonns taueblokk sjakkel SWL er levert av Karmøy Winch AS. Triplex har levert en traverskran av type MDH (Multi Deck Handler). MDHen har to manipulatorarmer og egen kran. Totalt har MDHen en løftekraft på 42 tonn. Maritime Partner AS har levert en MOB båt og davit..
INNREDNING Om bord i «Siem Pearl» er det lugarplasser til 60 personer og det er innredet fire lugarer med høyere standard, 16 enmanns lugarer og 20 lugarer for to personer. Isolasjon er levert av Kaimann Norge. Innvendige dører og prefabrikerte baderom er levert av Contech AS. Møblene er levert av Ekornes, platemøbler fra Contech AS. Det er en fullt utstyrt sykelugar for en person. Videre om bord i «Siem Pearl» er det to oppholdsrom, en messe, et konferanserom og fullt utstyrt vaskerom og sauna med omkledningsrom.
ELEKTRONIKK Emil Langva AS har levert elektronisk utrustning som består av: Furuno 10 CM chart radar FCR- 2837S, Furuno 3CM ARPA FAR-2117 radar, Furuno GP-150 GPS og GP-150 W/DGPS, Anschütz Std.22 standard gyrokompass, Anschütz Digital Autopilot Pilotstar D, Furuno FE-700 ekkolodd, Furuno DS-80 Doppler logg, Furuno NX-700-A, Tecdis Telchart ECDIS. Videre er det installert Furuno FA-150 AIS, Furuno VR-3000 ferdskriver, Sailor CO4693B radiokonsoll, Sailor MF/HF 150W System 5000, Sailor CH465 batterilader, Sailor PS 4655 strømforsyning, Sailor AP 5065 alarmpanel, Sailor Mini-C, Sailor TT- 3042CP konsoll alarm, Sailor TT-3026M SSAS Mini-C H3000M, Jotron Tron 40SMK11, Jotron Tron Sart20 radartransponder, Sailor portabel VHF, Sailor Fleet 77 Sat-Com, Canon Telefax, Sailor Duplex VHF og VHF DSC, Motorola GM 360 stasjonær UHF, Motorola GP 380 ATEX bærbar VHF, Motorola GP 380 ATEX bærbar UHF, Ericsson G36 GSM mobiltelefon, Seatel 5004 TV antenne.
VIDEO Ønsker du å se video fra dåpsdagen og intervju med Ståle Rasmussen, kan du gjøre det på video.maritimt.com
LANG REKKE «Siem Pearl» er den første av til sammen åtte skip som Kleven Maritime skal bygge for Siem Offshore. Alle disse skal bygges ved Kleven sine avdelinger og har samme design som «Siem Pearl». I tillegg skal Kleven Maritime bygge ytterligere to skip i samme serien til Singa Star. Det blir med andre ord en hektisk periode for arbeiderne til Kleven. Det var imidlertid fryktet at Siem Offshore kunne komme til å kansellere alle kontraktene som en følge av manglende garantier for betaling. Dette løste seg etter at Garanti-Instituttet for Eksportkreditt kunne gi Kleven Maritime garantier om at de ville få pengene sine. Passende nok for både Kleven og Siem, ble nyheten offentliggjort på Nor-Shipping messen i Lillestrøm.
VINDFULL SOMMER Det har blåst hardt rundt reder i Siem Offshore, Kristian Siem, den siste tiden. Like etter at nyheten om at finansieringen for de nye skipene var i orden, gikk rederiet ut og sa de ville bytte ut norsk mannskap med utenlandske. Norsk mannskap var for dyre i drift. Noen uker senere gikk Kristian Siem ut i media med knallhard kritikk mot Rolls-Royce og Hydramarine. Siem hevdet at disse underleverandørene ikke hadde gjort jobben sin på flere av rederiets flerbruksskip, og at dette hadde kostet rederiet dyrt. Anders Almestad, som leder offshoredivisjonen i Rolls-Royce Marine, har bekreftet at de har hatt monteringsproblemer med en 360-graders roterende framdriftspropell, og at dette har rammet flere kunder.
Så ble det stille en uke, før Kristian Siem kom med ny uttalelse. Denne gangen fortalte han at de vurderte å flytte avdelingen på Rovde til Kristiansand pga. mangelfull kompetanse på Rovde. Dette fikk arbeiderne til å reagere kraftig og det endte med at Siem uttalte seg til media på følgende måte: - Jeg har uttalt offentlig at vi har slitt med å finne profesjonelle folk for å bygge opp en større organisasjon på Rovde. Det er et faktum, og det er en uttalelse som jeg ikke ber om unnskyldning for. Jeg beklager imidlertid hvis noen av våre medarbeidere på Rovde har oppfattet min uttalelse som en kritikk av dem, hvilket ikke var tilsiktet. Det er blitt referert til at jeg er misfornøyd med innsatsen på Rovde og at jeg har beskrevet medarbeiderne som udugelige, hvilket ikke er riktig og ren feilinformasjon, uttalte Siem.
FLAGGER HJEM Det har imidlertid ikke bare vært negativ oppmerksomhet knyttet til Kristian Siem den siste tiden. Nylig bestemte han seg for å flagge hjem flåten til Norge etter mange år under sveitsisk flagg. - Dette er en svært gledelig beslutning. Siem Offshore vil på denne måten bidra til å styrke verdiskapingen og sysselsettingen i det norske maritime miljøet. Beslutningen vil også ha positive effekter for det øvrige norske maritime næringslivet, og jeg håper flere vil følge Siems eksempel, sier nærings- og handelsminister Sylvia Brustad. Flere andre rederier vurderer også den nye norske tonnasjeskatteordningen. Dette viser at regjeringen langt på vei har lykkes med å få redere til å tro på Norge som base for flåtene. - Vi kan ikke forstå at regjeringen har etablert dette nye regimet for så å endre på det igjen. Så den sjansen tar vi. Og når vi nå velger å gjøre det, kan vi flytte hele vår driftsorganisasjon og drive flåten fra Norge. Vi synes det er en fordel å ha den landbaserte organisasjonen på ett sted, sier Siem til Aftenposten. Siem vil nå flytte hjem en stor flåte av supplyskip, ankerhåndteringsfartøy og andre offshorefartøy.
DÅPEN Etter disse uttalelsene var det stille fra rederiets side. Rederiet begrunnet dette med at de ønsket at bråket skulle roe seg litt etter den siste tiden. Ingen fra rederiet var derfor tilgjengelige for intervju i lengre tid, men under dåpen møtte Kristian Siem personlig opp for å overvære seremonien. Her hedret han arbeiderne ved Kleven Verft. - Når jeg ser utover kaien i dag, ser jeg mange arbeidere som bør være stolt over seg selv. Dere har gjort en fantastisk jobb med skipet. Så er det dessverre slik at noen arbeidere hos enkelte underleverandører gjør et elendig stykke arbeid. Dette koster oss millioner av kroner, i tillegg blir ryktet vårt satt på spill. Det er også en fare for sikkerheten til mannskapet. Hvis et av våre skip fungerer som hovedskip i et slepeoppdrag, og de er midt i en kritisk fase av en operasjon og plutselig må avbryte, kan de sette liv i fare, sa Siem. Verftsdirektør Ståle Rasmussen tolket ikke utspillet som kritikk mot dem. - Nei, her har vi med en aktør som ønsker å levere prima produkt til kunder. Dette ser vi mer på som en streben etter kvalitet, sa Rasmussen. Kristian Siem ønsket imidlertid ikke å stille opp til intervju etter dåpen hos noen form for media. Dermed står svaret om hva som skjer på Rovde fortsatt ubesvart.
SKIPET «Siem Pearl» og søsterskipene er AHTS fartøy med svært høy kapasitet, designet for tauing, ankerhåndtering, dypvannsinnspeksjoner og konstruksjonsarbeid. I tillegg kan de laste nødvendig utstyr for offshoreindustrien verden rundt. Fartøyet har Clean Design, er miljøvennlig og er optimalisert for lavt drivstofforbruk gjennom hybrid dieselelektriske og mekaniske arrangement. Siem skriver på sine nettsider at slike arrangement kombinert med formen på fartøyet og SCR, gir ekstremt lave utslipp. Fartøyet er også designet for dypvanns- og ROV-arbeid og er utstyrt med de siste av krav fra oljeindustrien med fokus på HMS for effektivt arbeid og maksimal sikkerhet både for mannskap og last.
KLASSE Skipet er klasset i Det Norske Veritas med klassenotasjon DNV +A1, ICE C, TUG, Supply Vessel, EO, SF, Dynpos AUTR, Comf-V(3), Oil Rec, Naut OSV(A), Clean Design, DK(+), HL(2,8), T-mon, Bis, LFL*. Skipet vil føre norsk flagg.
MASKINERI Fremdriften til «Siem Pearl» besørges av et semi dieselelektrisk hybrid system bestående av to Wärtsilä 16V32 hovedmotorer som hver yter 8000 kW. Disse driver propellanlegget bestående av to Wärtsilä LIPS CP propeller med dyse. Motorene er koblet til gear av type Wärtsilä SCH105-SDC63 med PTI. På denne PTIen vil en elektrisk motor bli installert, som har en kapasitet på 2400 kW. Videre er motoren koblet til to akselgeneratorer hver med en kapasitet på 3400 kW. Hjelpemotorer er to Caterpillar 3516TA C på 2100 kW hver og havne-/nødgeneratoren er på 425 ekW og er av type Caterpillar C18. Brunvoll AS står for leveransen av 2 stk tunnel thrustere forut av type FU-80-LTC-2250-1000 kW og 2 stk akterut av type FU-74-LTC-2000-880kWi tillegg til azimuth thruster av type AR-63-LNC-1650-830kW. Ror og styremaskin er levert av RRM Steering Gear.
DEKK De to slepevinsjene til «Siem Pearl» har en kapasitet på 500 tonn hver og er levert av RRM Deck Machinery. Disse kan tilsammen laste 9200 meter vaier. Ankerhåndteringstrommelen har en maksimal kapasitet på 500 tonn og kan laste 7780 meter vaier. Videre har RRM Deck Machinery levert to tuggervinsjer med 24 tonn trekkraft hver, med 600 meter vaier. Det er montert to capstaner, hver med kapasitet på 17 tonn. I likhet med tuggervinsjen, er det også montert en på styrbord, og en på babord side av dekket på fartøyet. I tillegg er det montert to sekundære vinsjer som hver kan klare 170 tonn. «Siem Pearl» har også fått montert to kraner på dekk. Den ene er en knuckle boom crane på 3 t/15 m plassert på styrbord side. Den andre er en elektronisk hydraulisk knuckle jib crane som kan løfte 10 tonn ved 18 meter. Denne er spesielt montert for ROV operasjoner og er montert på babord side. Kranene er levert av MacGregor Hydramarine AS. En 120 tonns taueblokk sjakkel SWL er levert av Karmøy Winch AS. Triplex har levert en traverskran av type MDH (Multi Deck Handler). MDHen har to manipulatorarmer og egen kran. Totalt har MDHen en løftekraft på 42 tonn. Maritime Partner AS har levert en MOB båt og davit..
INNREDNING Om bord i «Siem Pearl» er det lugarplasser til 60 personer og det er innredet fire lugarer med høyere standard, 16 enmanns lugarer og 20 lugarer for to personer. Isolasjon er levert av Kaimann Norge. Innvendige dører og prefabrikerte baderom er levert av Contech AS. Møblene er levert av Ekornes, platemøbler fra Contech AS. Det er en fullt utstyrt sykelugar for en person. Videre om bord i «Siem Pearl» er det to oppholdsrom, en messe, et konferanserom og fullt utstyrt vaskerom og sauna med omkledningsrom.
ELEKTRONIKK Emil Langva AS har levert elektronisk utrustning som består av: Furuno 10 CM chart radar FCR- 2837S, Furuno 3CM ARPA FAR-2117 radar, Furuno GP-150 GPS og GP-150 W/DGPS, Anschütz Std.22 standard gyrokompass, Anschütz Digital Autopilot Pilotstar D, Furuno FE-700 ekkolodd, Furuno DS-80 Doppler logg, Furuno NX-700-A, Tecdis Telchart ECDIS. Videre er det installert Furuno FA-150 AIS, Furuno VR-3000 ferdskriver, Sailor CO4693B radiokonsoll, Sailor MF/HF 150W System 5000, Sailor CH465 batterilader, Sailor PS 4655 strømforsyning, Sailor AP 5065 alarmpanel, Sailor Mini-C, Sailor TT- 3042CP konsoll alarm, Sailor TT-3026M SSAS Mini-C H3000M, Jotron Tron 40SMK11, Jotron Tron Sart20 radartransponder, Sailor portabel VHF, Sailor Fleet 77 Sat-Com, Canon Telefax, Sailor Duplex VHF og VHF DSC, Motorola GM 360 stasjonær UHF, Motorola GP 380 ATEX bærbar VHF, Motorola GP 380 ATEX bærbar UHF, Ericsson G36 GSM mobiltelefon, Seatel 5004 TV antenne.
VIDEO Ønsker du å se video fra dåpsdagen og intervju med Ståle Rasmussen, kan du gjøre det på video.maritimt.com
HOVEDDATA | ||
Lengde o.a. | 91,00 m | |
Lengde p.p. | 79,35 m | |
Bredde | 22,00 m | |
Dybde til 1.dk. | 9,60 m | |
Dybde til 2.dk. | 6,40 m | |
Design draft | 7,90 m | |
Bruttotonnasje | 4750 t | |
Nettotonnasje | 2000 t | |
Dødvekt | 4250 t | |
Cargo dekksareal | 810 m2 | |
Dekkslast | 1600 t | |
Brennolje | 1180 m3 | |
Ballast-/drillvann | 3000 m3 | |
Rig chain lockers | 652 m3 | |
ORO tanker | 1360 m3 | |
Ferskvann | 1160 m3 | |
Liquid mud | 653 m3 | |
Spesialprodukt | 184 m3 | |
Slop tanker | 30 m3 | |
Urea | 35 m3 |
UTSTYRSLISTE | ||
Hovedmotorer: | 2x Wärtsilä 16V32, 8000 kW hver | Wärtsilä |
Gir: | 1x girboks på PTI 2400 kW, 2x horisontale reduksjonsgir, hver på 8000 / 2400 kW | Wärtsilä |
Propeller: | 2x Wärtsilä LIPS CP max 9500 kW diam. 4,2 m | Wärtsilâ |
Thrustere: | 2x FU 80 LTC 2250, 1000 kW hver, 1x AR 63 LNC 1650, 830 kW, 2x FU 74 LTC 2000, 880 kW hver | Brunvoll |
Hovedgeneratorer: | Alconza 2x 2100 kW | Wärtsilä |
Akselgenerator: | Alconza 2x 3400 kW | Wärtsilä |
Styremaskiner: | RRM Steering Gear - Tennfjord | |
Ror: | RRM Steering Gear - Tennfjord | |
Hjelpemotorer: | 2x Caterpillar 3516TA C, 2100 kW hver | Pon Power |
Havne/nødaggregator: | Caterpillar C18, 415 ekW | Pon Power |
Katalysatorer: | H+H Umwelt | |
Monteringsarbeider: | Saltek | |
Programvarer: | Capteins Secretary, DP log, FleetManager, Gangway Sec. | Shipadmin |
Pumpepakke: | Allweiler | |
Kjele: | Pyro | |
Arbeidsluftkompressor: | Tamrotor Marine Compressors | |
Startuftkompressorer: | Sperre Industri | |
Separator LO+FO: | Westfalia | |
Lensevannseparator: | Goltens Oslo | |
Tankpeileanlegg: | Tech Skotselv/ Haakon Ellingsen | |
Presisjonstålrør: | GS-Hydro Norge/Parker Hannifin | |
Eksosrør og bend: | Stranda Verksted | |
Gjennomføringer: | Roxtec | |
Smøreolje/hydraulikkolje/hylseolje/grease/smøremidler: | Castrol Norge | |
Flowmeter: | AM Instrumentering | |
Bulkhåndteringsanlegg: | Van Aalst/Saunes & Helseth Maritim | |
Platekjølere: | Norco Oslo | |
Ferskvannsgenerator: | Alfa Laval Nordic | |
Toalett: | Jets Vacuum | |
Isolering: | Kaimann | |
Ventilasjonsanlegg: | Aeron | |
Antirullesystem: | Hoppe Bordmesstechnik Gmbh | |
Tyfon og dagmorselampe: | Norselight | |
Brannredningssystem: | Brude Safety | |
Hi-Fog/ Slukkesystem: | Marioff Corporation | |
DP: | K-Pos DP-21 | Kongsberg Maritime |
MOB-båt: | Maritime Partner | |
Davit: | Maritime Partner/ TTS Marine | |
Redningsflåter/ sikkerhets- og nødutstyr: | Brude Safety | |
Vinsjer: | 1x RRM Brattvaag towing/working winch, 500 t max, 2xsecondary drums, max 170 t, 2xtuggervinsjer, 2x24 t | RRM Deck Machinery - Brattvaag |
Dekksutstyr/sjakler/svivler/kasteblokk: | 2xhaikjefter, 4xsett tauepinner, 2xsett sentreringsverktøy, 1xdelt hekkrull | RRM Deck Machinery - Brattvaag |
Taueblokk: | Karmøy Winch | |
Kraner: | 1x 3 t -15 m, 1x 10 t - 18 m | MacGregor Hydramarine |
Haikjeft/tauepinne/hekkrull/AHT vinsj 500t: | RRM Deck Machinery - Brattvaag | |
Multi deck handler: | Triplex | |
Wire/AHTS-komponenter: | Erling Haug | |
Anker og kjetting: | Fossen Shipping | |
Ventiler/armatur: | Ahlsell | |
Aktuatorer: | Ahlsell / Brødrene Dahl | |
Rør: | Brødrene Dahl | |
Fendere: | Maskin og Skipsutstyr | |
Utvendige dører og luker/nødoppgangsluker: | Libra-Plast | |
Incinerator: | Teamtech | |
Vinduer: | Bohamet | |
Vindusviskere: | PMC Servi | |
Luker/fortøyningsutstyr: | Nor-Pro | |
Landganger/fallrep: | Gurskøy Sveiseindustri | |
Maling: | Jotun | |
Elgalvaniserte tynnplater innredning: | E. A. Smith | |
Påtrykt spenning/antifouling/anoder: | MPE Catodic | |
Prefabrikerte baderom/innvendige dører/platemøbler: | Contech | |
Isolasjon: | Kaimann Norge | |
Trimutstyr: | Mare Safety | |
Styrehusstoler: | NorSap | |
Stoppa møbler/madrasser: | Ekornes Contract | |
Kjøle-/fryseanlegg: | Kuldepartner | |
Fryse-/kjølerom: | Fresvik Produkt | |
Bysseutstyr: | Mare Safety | |
Brannslukkingsutstyr: | Brude Safety | |
Medisinpakke/førstehjelpsutstyr: | Medi 3 | |
Nautisk utstyr: | Erling Haug | |
Elektriske installasjoner: | Hareid Elektriske Teknikk | |
Elektronisk utstyr: | Emil Langva | |
Stål til skrog: | Norsk Stål | |
Box kjølere: | MPE Cathodic / NRF | |
Løfteutstyr: | Eiva – Safex | |
Tavler: | Wartsila & Hareid Elektriske Teknikk | |
Byggelånsbank: | Nordea | |