Havstein (05/2008)

Publisert: 29.05.2008 | Oppdatert: 30.12.2024
Anders Remøy fra Herøy har fått sjark levert fra Stigfjord AB i Rönnäng, Sverige. Sjarken har bygg nummer 804 og er av en helt ny type som Stigfjord har utviklet. Sjarken har navnet «Havstein».

BÅTBYGGERIET Stigfjordbåter har vært på markedet siden 1975 og begynte med en 27’ familiesnekke. Snekken utviklet seg i 1980 til en versjon for fiske og i 1984 til en 28’ for yrkesfiskere. Stigfjords båtprogram omfatter i dag åtte grunnmodeller fiske- og arbeidsbåter fra 19 til 47 fot, og sammenlagt har det vært bygt mer enn 560 eksemplar siden starten. Årsproduksjonen ligger på ca 15 båter i varierende størrelser. Fabrikkeier Lars W. Gustavsson ved Stigfjord forteller at ni av ti båter leveres til Norge. Gründeren bak Stigfjordbåtene er Gunnar Bentsson, men siden oktober 2004 er det Alfagus ML AB ved Lars W. Gustavsson som eier virksomheten.

UTRUSTNING «Havstein» er utrustet for garn-, juksa- og makrellfiske. Anders Remøy forteller at båten er blitt prøvd og at de er kjempefornøyde så langt. Sjarken gjør en fart på ca 18 knop på full fart med lett båt.

MASKINERI For fremdrift har «Havstein» fått installert en Nogva Scania D9 på 450 hk med Twin Disc gear med PTO live. For strømforsyning har båten et 220v og 24v anlegg ombord.

DIVERSE På dekk er det en Rapp HMH 07 mikrohaler, Rapp HGA 05 garngreieapparat montert på Smådal arm med sving. Til høsten skal Smådal Mek. rigge båten med tanke må makrelldorging. Lasteromskapasiteten er på 15,8 kubikk og er fordelt på lasterom og to trimtanker. I innredningen har Stigfjord AB for første gang brukt eik som innredningsmaterialer. «Havstein» har for øvrig vannbåren gulvvarme i rorhus og elektrisk gulvvarmeanlegg i lugar.

ELEKTRONIKK Elektronisk utstyr er levert av Furuno, Ålesund og består av MaxSea sjøkart, Furuno FM-2721 VHF, Furuno 1715 radar, Furuno GP-32 GPS, Furuno SC-50 satellittkompass, Furuno FCV-1100 L ekkolod med Simrad svinger 50/200 frekvens.
HOVEDDATA
Lengde o.a. 10,60 m
Bredde 4,20 m
Bunkers 1200 l
Lastekapasitet 15,8 m3
UTSTYRSLISTE
 
Hovedmotor: Scania DI1955M 459 hk Nogva Motorfabrikk
Gear: Twin Disc Nogva Motorfabrikk
Mikrohaler: Rapp HMH 07 Smådal Mek. Verksted
Garngreieapparat: Rapp HGA 05 Smådal Mek. Verksted
Arm m/sving:   Smådal Mek. Verksted
Elektronisk utstyr:   Furuno, Ålesund
Dekksbelysning:   O. S. Solhaug
 

Kim